Ewidencja sprzedaży (1)

Prowadzenie ewidencji sprzedaży w firmie narzuca kilka przepisów, a ten post będzie o ewidencji sprzedaży w firmach, których podstawową ewidencją księgową jest podatkowa księga przychodów i rozchodów.  Obejmuje to wszystkich przedsiębiorców, którzy wybrali opodatkowanie wg skali (progresja – 18%  i 32%) lub podatek liniowy (19%).

Ewidencja sprzedaży to nic innego jak zapis naszych przychodów ze sprzedaży; może zawierać zapis przychodów udokumentowanych i nieudokumentowanych – zależy w jakim celu ją prowadzimy i czy przepis nam coś tutaj w tej kwestii dorzuca.

Większość ewidencji sprzedaży musimy prowadzić w sytuacji, kiedy nasze przychody od osób fizycznych i rolników nie są rejestrowane na kasie fiskalnej. Wprawdzie samo rozporządzenie dot. KPIR mówi, że obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży nie dotyczy firm, w których obrót rejestrowany jest przez kasę, ale mamy jeszcze inne przepisy które takiego zwolnienia nie przewidują.

Ale po kolei, najpierw rozporządzenie MF z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Mamy obowiązek prowadzić ewidencję sprzedaży, gdy:

- prowadzenie księgi powierzyliśmy do biura rachunkowego (§ 8 rozporządzenie w sprawie prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów),
– nasza firma ma wiele oddziałów (przedsiębiorstwo wielozakładowe) i prowadzimy do nich jedną księgę ? co zdarza się w większości przypadków działalności gospodarczych z filiami i oddziałami (§ 9 rozporządzenia),
– księga nie jest przechowywana w miejscu wykonywania sprzedaży (handel obwoźny, obnośny, rynki, targi, jarmarki, itd. – § 9 rozporządzenia),
nie wpisujemy dziennych obrotów bezpośrednio do księgi – zbieramy dokumenty na bieżąco i potem wpisujemy, nie później niż w terminie zapewniającym prawidłowe rozliczenie podatkowe i nie później niż 20-stego następnego miesiąca – obecnie te dwa terminy w większości przypadków są tożsame (§ 30 rozporządzenia),
– prowadzimy działalność kantorową – musimy prowadzić ewidencję kupna i sprzedaży wartości dewizowych (§ 6 rozporządzenia),
– prowadzimy działalność polegającą na udzielaniu pożyczek pod zastaw (lombardy) – musimy prowadzić ewidencję pożyczek i zastawionych rzeczy (§ 6 rozporządzenia).

Ewidencja sprzedaży wg rozporządzenia w sprawie prowadzenia KPIR musi zawierać minimum numer kolejny wpisu, datę uzyskania przychodu nieudokumentowanego rachunkami bądź fakturami i kwotę przychodu.

Ewidencję należy uzupełniać każdego dnia sprzedaży, bądź w dniu następnym zanim zaczniemy  sprzedaż bieżącą. Odpowiadamy fiskalnie za prowadzenie lub nieprowadzenie takiej ewidencji. Chociaż nie musimy zgłaszać jej w urzędzie jak kasę fiskalną, urzędnicy mają prawo skontrolować czy tą ewidencję prowadzimy i uzupełniamy w terminie.

Stworzoną ewidencję należy zbroszurować i ponumerować kolejno karty. Ewidencja sprzedaży w postaci luźnych dowodów sprzedaży, nawet logicznie uporządkowana np. w segregatorach – nie jest prawidłowa.

Mamy jeszcze uroczy zapis dot. firm-nievatowców. Jeśli nie prowadzimy odrębnej ewidencji sprzedaży określonej w art. 109 ustawy o VAT, w ewidencji sprzedaży w odrębnej kolumnie możemy wykazywać przychody podlegające opodatkowaniu ptu, określone w art. 5 ustawy o VAT, oraz łączną kwotę dziennej sprzedaży wynikającej z faktur – nie później niż przed dokonaniem sprzedaży w kolejnym dniu. Strasznie brzmi ;) – rozprawimy się z tym w kolejnym wpisie.

Gdy wystawiamy jednocześnie rachunki lub faktury.
W sytuacji kiedy wystawiamy rachunki czy faktury – te dokumenty podlegają odrębnemu wpisowi do księgi i nie musimy ich ujmować w ewidencji sprzedaży. Dokumentując całość sprzedaży przez wystawianie faktur lub rachunków, nie musimy prowadzić ewidencji sprzedaży określonej w rozporządzeniu (§ 30 rozporządzenia).

Kolejny artykuł – co o ewidencji sprzedaży mówi nam ustawa o podatku od towarów i usług (VAT).

One Response to Ewidencja sprzedaży (1)
  1. [...] Poprzednio omówiłam zakres ewidencji sprzedaży w oparciu o zapisy rozporządzenia Ministra Finans... ... wkreciejnorze.pl/ewidencja-sprzedazy-2


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


3 + = cztery

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>