Gdzie zostaną moje pieniądze? OFE kontra ZUS

OFE dogorywają jako dotychczasowy twór państwowo-prywatny. Może w przyszłości zmieni się ich formuła na cokolwiek rozsądnego, na dzień dzisiejszy jednak mamy taką organizację naszych emerytalnych filarów. Jesteśmy w samym środku tzw. Okienka transferowego i czas zdecydować, czy OFE czy ZUS.

Nie zamierzam powielać treści udostępnionych przez innych blogerów, bo wiele kwestii przedstawili tak, że niejednokrotnie próba opowiedzenia tego samego w równie niezłym stylu byłaby porywanie się z motyką na słońce. Chociażby Marcib Owuć popełnił piękny wpis na temat wyboru między ZUS i OFE, a wisienką na torcie jest poniższy obrazek jego autorstwa:

No właśnie, o czym my tak naprawdę decydujemy? O 3% pensji brutto (dla tych, co ją dostają, dla mnie od niedawna, bowiem wróciłam na częściowy etat) czy może o czymś zupełnie innym przy okazji?

I tak oddadzą nasze pieniądze ZUSowi

Niestety. O ile w OFE są pieniądze zamieniane na jakieś aktywa, o tyle w ZUSie jest po prostu dług. Już teraz, dzisiaj, brakuje rocznie kilkudziesięciu miliardów na wypłaty świadczeń, urzędnicy wzmacniają kontrole, zaciągane są kolejne długi i państwo (czyli my) dopłaca ogromne pieniądze do budżetu na bieżące wypłaty. Po prostu przelewa się z jednego do drugiego,  tak działa ZUS.

Gdy wybierzemy OFE w tej chwili, będzie to wybór krótkotrwały. Po pierwsze już teraz, na 10 lat przed formalnym uprawnieniem do emerytury, nasze pieniądze powędrują z OFE do ZUSu. Znikną innymi słowy, ZUS wykorzysta je na bieżące wypłaty świadczeń, w zamian oferując jedynie przyszły dług. My jako podatnicy sami sobie te świadczenia będziemy wypłacać za pośrednictwem państwa, nasze dzieci płacąc podatki i wszyscy inni, którzy dokładają się do polskiego wspólnego worka.

Przez te 20-30 lat, które miną nim wybiorę się na emeryturę zawodową, sytuacja może diametralnie się zmienić – system w takim kształcie nie wytrzyma 3 dekad i na pewno zostaną wprowadzone nowe przepisy ku jego utrzymaniu. Z niekorzyścią dla dzisiejszych podatników i osób płacących składki. Dopóki ZUS będzie miał coś wspólnego z naszymi emeryturami, piszemy się na nieporównywalne do niczego ryzyko polityczne, którego nie mam ochoty podjąć.

Składki to podatek

Po prostu kolejny podatek i nic więcej. Czy coś dostaję z tego? Nie. Moi rodzice  emeryci coś z tego otrzymują. Tak samo jak z moich i innych podatków utrzymuje się miliony polskich rodzin. Pieniądze krążą z jednej strony do drugiej, a problemem jest pośrednik – budżet zarządzany przez tabuny ludzi, decydujących co zrobić z naszymi pieniędzmi.

 W prywatne ręce

Wybierając OFE – nawet gdy kiedyś przekażą ten skrawek do ZUSu – decydujemy, co się z tym podatkiem stanie. Trafi na giełdę i w ogóle do gospodarki, do różnych podmiotów głównie prywatnych. W części do budżetu z powrotem – w postaci zakupu obligacji przez OFE, podatków, etc. W jakiejś małej, niewielkiej części, możemy zdecydować że o dyspozycji tych pieniędzy nie zadecyduje póki co urzędnik. I to dla mnie jedyny powód, by pozostać przy OFE ;) Z każdym rokiem coraz mniej podoba mi się to, w jaki sposób nasze pieniądze są rozdysponowywane – już wolę by trafiły bezpośrednio w prywatne ręce przynajmniej na jakiś czas…

3 Responses to Gdzie zostaną moje pieniądze? OFE kontra ZUS
 1. Darek M. Odpowiedz

  W nowej formule nie wrócą w postaci obligacji, bi jest zakaz ich kupowania. Będą to agresywne fundusze akcji, czyli bzdura totalna.

  Dlatego przechodzę na własną działalność by samemu zatroszczyś się o emeryturę. Na państwową można coraz mniej liczyć.

 2. Szybki Odpowiedz

  Trochę nie bardzo rozumie co pomoże własna działalność jak i tak trzeba płacić ZUS i dalej pozostaje dylemat.

 3. Marcin Odpowiedz

  myślę, że „sprywatyzowane” mogło by lepiej zarządzać tymi pieniędzmi niż instytucja Państwowa.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


4 + dziewięć =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Przeczytaj poprzedni wpis:
zusimages
ZUS padł – problemy techniczne zus.pl

ZUS się wyłożył kompletnie. Listopad - zmiana formularzy, połowa miesiąca nie działa ich system. Grudzień - ciut lepiej. Styczeń -...

Zamknij