Gdzie zostaną moje pieniądze? OFE kontra ZUS

OFE dogorywają jako dotychczasowy twór państwowo-prywatny. Może w przyszłości zmieni się ich formuła na cokolwiek rozsądnego, na dzień dzisiejszy jednak mamy taką organizację naszych emerytalnych filarów. Jesteśmy w samym środku tzw. Okienka transferowego i czas zdecydować, czy OFE czy ZUS.

Nie zamierzam powielać treści udostępnionych przez innych blogerów, bo wiele kwestii przedstawili tak, że niejednokrotnie próba opowiedzenia tego samego w równie niezłym stylu byłaby porywanie się z motyką na słońce. Chociażby Marcib Owuć popełnił piękny wpis na temat wyboru między ZUS i OFE, a wisienką na torcie jest poniższy obrazek jego autorstwa:

No właśnie, o czym my tak naprawdę decydujemy? O 3% pensji brutto (dla tych, co ją dostają, dla mnie od niedawna, bowiem wróciłam na częściowy etat) czy może o czymś zupełnie innym przy okazji?

I tak oddadzą nasze pieniądze ZUSowi

Niestety. O ile w OFE są pieniądze zamieniane na jakieś aktywa, o tyle w ZUSie jest po prostu dług. Już teraz, dzisiaj, brakuje rocznie kilkudziesięciu miliardów na wypłaty świadczeń, urzędnicy wzmacniają kontrole, zaciągane są kolejne długi i państwo (czyli my) dopłaca ogromne pieniądze do budżetu na bieżące wypłaty. Po prostu przelewa się z jednego do drugiego,  tak działa ZUS.

Gdy wybierzemy OFE w tej chwili, będzie to wybór krótkotrwały. Po pierwsze już teraz, na 10 lat przed formalnym uprawnieniem do emerytury, nasze pieniądze powędrują z OFE do ZUSu. Znikną innymi słowy, ZUS wykorzysta je na bieżące wypłaty świadczeń, w zamian oferując jedynie przyszły dług. My jako podatnicy sami sobie te świadczenia będziemy wypłacać za pośrednictwem państwa, nasze dzieci płacąc podatki i wszyscy inni, którzy dokładają się do polskiego wspólnego worka.

Przez te 20-30 lat, które miną nim wybiorę się na emeryturę zawodową, sytuacja może diametralnie się zmienić – system w takim kształcie nie wytrzyma 3 dekad i na pewno zostaną wprowadzone nowe przepisy ku jego utrzymaniu. Z niekorzyścią dla dzisiejszych podatników i osób płacących składki. Dopóki ZUS będzie miał coś wspólnego z naszymi emeryturami, piszemy się na nieporównywalne do niczego ryzyko polityczne, którego nie mam ochoty podjąć.

Składki to podatek

Po prostu kolejny podatek i nic więcej. Czy coś dostaję z tego? Nie. Moi rodzice  emeryci coś z tego otrzymują. Tak samo jak z moich i innych podatków utrzymuje się miliony polskich rodzin. Pieniądze krążą z jednej strony do drugiej, a problemem jest pośrednik – budżet zarządzany przez tabuny ludzi, decydujących co zrobić z naszymi pieniędzmi.

 W prywatne ręce

Wybierając OFE – nawet gdy kiedyś przekażą ten skrawek do ZUSu – decydujemy, co się z tym podatkiem stanie. Trafi na giełdę i w ogóle do gospodarki, do różnych podmiotów głównie prywatnych. W części do budżetu z powrotem – w postaci zakupu obligacji przez OFE, podatków, etc. W jakiejś małej, niewielkiej części, możemy zdecydować że o dyspozycji tych pieniędzy nie zadecyduje póki co urzędnik. I to dla mnie jedyny powód, by pozostać przy OFE ;) Z każdym rokiem coraz mniej podoba mi się to, w jaki sposób nasze pieniądze są rozdysponowywane – już wolę by trafiły bezpośrednio w prywatne ręce przynajmniej na jakiś czas…

3 Responses to Gdzie zostaną moje pieniądze? OFE kontra ZUS
 1. Darek M. Odpowiedz

  W nowej formule nie wrócą w postaci obligacji, bi jest zakaz ich kupowania. Będą to agresywne fundusze akcji, czyli bzdura totalna.

  Dlatego przechodzę na własną działalność by samemu zatroszczyś się o emeryturę. Na państwową można coraz mniej liczyć.

 2. Szybki Odpowiedz

  Trochę nie bardzo rozumie co pomoże własna działalność jak i tak trzeba płacić ZUS i dalej pozostaje dylemat.

 3. Marcin Odpowiedz

  myślę, że „sprywatyzowane” mogło by lepiej zarządzać tymi pieniędzmi niż instytucja Państwowa.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


− pięć = 2

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Przeczytaj poprzedni wpis:
zusimages
ZUS padł – problemy techniczne zus.pl

ZUS się wyłożył kompletnie. Listopad - zmiana formularzy, połowa miesiąca nie działa ich system. Grudzień - ciut lepiej. Styczeń -...

Zamknij