Jak otrzymać wysoki zasiłek macierzyński?

Kto chce mieć wysoki zasiłek? Niejedna przyszła mama interesuje się tematem, liczba zapytań w ostatnim czasie zdecydowanie wzrosła. Nic dziwnego, bowiem zgodnie z planowanymi zmianami, urlop macierzyński zostanie wydłużony do roku. Kto by nie chciał w tym okresie otrzymywać wysokich wypłat „nic nie robiąc”?

Instrukcja jest wyjątkowo prosta i działa, póki nie zamkną tej możliwości w przepisach. Na obecną chwilę, kiedy piszę ten post, nie słyszałam nawet o projekcie zmian w przepisach – ale na pewno gdzieś czai się ten pomysł. W końcu ZUS ma wielką dziurę w budżecie ;) Trzeba więc trzymać rękę na pulsie planując przejście na macierzyński, bo możemy się nieprzyjemnie rozczarować!

Prowadzenie działalności gospodarczej narzuca opłacanie składek z niej. Jeśli nie mamy innego ubezpieczenia społecznego, to musimy płacić z DG składki: rentowe, emerytalne, wypadkowe, FP (za wyjątkiem osób z preferencjami), zdrowotne.

Opłacanie tych obowiązkowych składek z perspektywy macierzyńskiego nic nie daje – za wyjątkiem zdrowotnego, dzięki któremu możemy pójść do lekarza i zapłacić za nas ma NFZ.

Jeśli dodatkowo zaczniemy opłacać składkę dobrowolną – składkę chorobową – przez pewien czas, uzyskamy dodatkowe uprawnienia. Podstawowym jest wypłata zasiłku przez ZUS za okres choroby lub urlopu macierzyńskiego.

Wysokość zasiłków chorobowych/macierzyńskich jest zależna od wysokości składek, które się opłaciło. Dzięki tej zależności – zwiększając swoje składki płacone z prowadzonej firmy – otrzymujemy wyższe zasiłki.

Zasiłek chorobowy można dostać po co najmniej 90 dniach od ubezpieczenia, pod warunkiem że regularnie i w terminie zapłacimy składki (bez spóźnień).

Zasiłek macierzyński można dostać bez czekania – jeśli tylko zgłosimy się do ubezpieczenia chorobowego przed porodem. Przysługuje bowiem „bez wyczekiwania”, jak to określają księgowe.

Jedyny problem – w jakiej wysokości ten zasiłek dostaniemy.

Od czego zależy wysokość zasiłku?

Jeśli wcześniej nie mieliśmy ubezpieczenia chorobowego… To sprawa jest prosta. Zgłaszamy się do ubezpieczenia co najmniej na jeden miesiąc przed porodem. Nasze ubezpieczenie musi objąć co najmniej cały miesiąc kalendarzowy zanim macierzyński się zacznie.

Wypłaty z ZUSu są na podstawie średniej podstawy składek z okresu ubezpieczenia – za wyjątkiem tych miesięcy, w których już było się na macierzyńskim.  Przykład:

a. zgłosimy się 1 lutego do ubezpieczenia, urodzimy pod koniec marca – macierzyński rozpoczyna się w marcu i nasz zasiłek będzie obliczony na podstawie składek zapłaconych za luty

b. zgłosimy się 1 lutego do ubezpieczenia, pójdziemy na macierzyński już w lutym (dziecko urodzi się wcześniej albo ktoś źle nam podszepnie by pójść na 2 tygodnie przed planowanym porodem na macierzyński) – nasz zasiłek będzie obliczony nie na podstawie zapłaconych za luty składek, ale od najniższej możliwej podstawy. Oznacza to, że młoda mama dostanie brutto zasiłku 2 227,80 zł albo… 480 zł, jeśli jest nowym przedsiębiorcą.

Niefajnie. Więc trzeba się ubezpieczyć, upewnić – że nasz urlop macierzyński nie zacznie się za wcześnie. Czyli lepiej dmuchać na zimne i zgłosić się te 2 miesiące przed planowanym porodem a niem miesiąc. Mamy wtedy spokojną głowę.

Nawet bez wydłużenia urlopu o rodzicielski jest to opłacalne. A teraz – po wydłużeniu – jeszcze bardziej.

Jeśli mieliśmy wcześniej ubezpieczenie chorobowe, to sprawa się nieco komplikuje. Ale o tym w kolejnym artykule.

Instrukcja jak załatwić formalności do wysokiego zasiłku macierzyńskiego.

Jeśli wcześniej prowadziłaś firmę – wyrejestruj się na druku ZUS ZWUA i zarejestruj na ZUS ZUA do ubezpieczeń:

- obowiązkowych: emerytalne, rentowe, wypadkowe

- dobrowolnych: chorobowego

Jeśli nie prowadziłaś firmy wcześniej i dopiero ją rozpoczęłaś – zarejestruj się na druku ZUS ZUA do ubezpieczeń:

- obowiązkowych: emerytalne, rentowe, wypadkowe

- dobrowolnych: chorobowego

Najlepiej zrobić to na dzień 1 miesiąca kalendarzowego dwa miesiące przed planowanym porodem. Chodzi o to, by zapłacić wysokie składki za pełen miesiąc kalendarzowy, zanim zacznie się urlop macierzyński.  Np. planowany poród koniec kwietnia – zgłoś się najpóźniej od 1 marca.

Jeśli przez zrządzenie losu, urodzisz wcześniej – i macierzyński zacznie się w tym samym miesiącu w którym się zgłosiłaś na ZUS ZUA, dostaniesz najniższy zasiłek z możliwych – bez względu na wysokość zapłaconych składek!

Następnie składasz ZUS DRA za miesiąc, w którym się zgłosiłaś. W naszym przykładzie jest to marzec. Za marzec na DRA dopiero mówisz ZUSowi od jakiej podstawy opłacasz składki. Im wyższa podstawa – tym wyższe składki społeczne i FP niestety. Składka zdrowotna nie jest podwyższana.

Trzeba zapłacić składkę i złożyć DRA terminowo.

W następnym miesiącu zaczyna się macierzyński.  Jeśli już dostałaś zasiłek, płacisz wysokie składki społeczne tylko za czas przed rozpoczęciem urlopu macierzyńskiego (za czas macierzyńskiego już nie opłacasz społecznych), składasz DRA. Również terminowo.

Jeśli jeszcze nie dostałaś zasiłku, płacisz składki za cały miesiąc. W momencie kiedy ZUS wypłaci ci zasiłek, składasz korektę DRA i masz nadpłatę składek. Z tą nadpłatą można zrobić dwie rzeczy: 1. poprosić o przeksięgowanie na poczet innych składek (np. zdrowotnych, które będzie i tak trzeba płacić) albo 2. poprosić o zwrot na konto.

Z następny miesiąc, za który masz do zapłaty tylko składkę zdrowotną, też składasz DRA i płacisz składkę.

Do końca macierzyńskiego dostajesz wysoki zasiłek i płacisz do ZUSu tylko zdorwotne (obecnie 261,73).  Zdrowotne odlicza się od podatku dochodowego, więc jest nawet lepiej rozliczane niż koszty uzyskania przychodu.

W trakcie macierzyńskiego można prowadzić działalność normalnie. Nie trzeba nikogo zatrudniać.

Oczywiście tak prosta sprawa spotyka się z reakcją w ZUSie. Wielokrotnie było tak, że bez powodu obniżali wypłatę zasiłku, po czym młode mamy sądziły się z ZUSem. I w większości wygrywają… Na pocieszenie podam znany i kursujący wyrok Sądu Najwyższego w podobnej sprawie:

Wyrok SN z 5 grudnia 2007 r., opubl. Lex nr 346189, sygn., akt II UK 106/07:

„Sędziowie, uznali, że kobieta prowadząca własną firmę, wiedząc o tym, że jest w ciąży, na krótko przed porodem ma prawo zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i zadeklarować wysoką podstawę wymiaru składek po to, by otrzymać wysoki zasiłek macierzyński. Jeśli zadeklarowana kwota podstawy wymiaru składek nie przekracza kwoty maksymalnej (czyli 250 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia), ZUS nie ma prawa z urzędu obniżać do minimalnej podstawy wymiaru składek, żeby zapłacić niższy zasiłek.”

 Potem dorzucę kwoty – w piątek wieczorem nie chce mi się zwyczajnie ;)

——————————————————————————————

 

Powyższy wpis ma charakter informacyjny. Jeśli masz pytania do tekstu – zapraszam do komentowania.

Jeśli masz pytania odnośnie własnej sytuacji i szukasz porady, skontaktuj się z ZUSem!

W zeszłym roku  ZUS uruchomił infolinię, na której można uzyskać wszelkie informacje i porady od ekspertów (coś na kształt Krajowej Informacji Podatkowej), można zadać pytanie również przez czat na głównej stronie zus.pl lub napisać maila.

Centrum Obsługi Telefonicznej
801 400 987* – numer przeznaczony do obsługi połączeń z krajowych telefonów stacjonarnych
22 560 16 00* – numer przeznaczony do obsługi połączeń z telefonów komórkowych oraz stacjonarnych krajowych i zagranicznych.
Konsultanci są dostępni:
w dni robocze pon. – pt.: godz. 8.00 – 18.00
Automatyczny System Informacyjny dostępny:
24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu

Skontaktuj się z ZUS przez Skype Skype: zus_centrum_obslugi_tel

Skontaktuj się z ZUS za pomocą komunikatora Skype.
Połączenia wykonywane za pośrednictwem Skype są automatycznie przekierowywane do Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS.
W przypadku braku możliwości połączenia przez Skype prosimy o ponowną próbę połączenia po upływie kilku minut.
Skontaktuj się z ZUS za pośrednictwem poczty elektronicznej e-mail Adres e-mail do zapytań ogólnych: cot@zus.pl

Za pośrednictwem poczty elektronicznej e-mail należy kierować wszelkie pytania ogólne z zakresu działalności ZUS.
Poczta elektroniczna e-mail nie gwarantuje bezpieczeństwa przekazywanych informacji, dlatego nie należy za jej pośrednictwem przekazywać informacji osobistych.
Zadaj pytanie pracownikowi ZUS Czat z Konsultantem

Zadaj pytanie pracownikowi ZUS a na każde Twoje pytanie uzyskasz odpowiedź on-line.
Usługa dostępna w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 18.00.
Skontaktuj się z ZUS za pośrednictwem formularza

Formularz kontaktowy zapytania ogólnego
Za pośrednictwem formularza należy kierować wszelkie pytania z zakresu działalności ZUS.
——————————————
Aktualizacja z 13 maja 2013:

Opracowanie dot. zmian w zasiłkach od września 2013.

——————————————

Powiązany artykuł o zmianach od czerwca 2013:

Kiedy zaczyna się macierzyński – zmiany od 2013.

——————————————

 

http://wkreciejnorze.pl/kiedy-zaczyna-sie-macierzynski/

1 018 Responses to Jak otrzymać wysoki zasiłek macierzyński?
 1. Doris Odpowiedz

  Hej
  Chcę być mamą adopcyjną (wniosek już złożony w grudniu 2013) Dostałam już decyzję o styczności i jesteśmy razem:). po 2latach walki :(. Czy ja mogę liczyć na urlop macierzyński? Jakie są przepisy w takiej sytuacji? Z góry dziękuję za informację. Na samą decyzję sądu o adopcję będę jeszcze czekać parę miesięcy. Jeśli to ma znaczenie to Ola ma prawie 4latka.

  • Krecik Odpowiedz

   Oczywiście, możesz, jeśli miałaś płaconą składkę chorobową. Przepisy są tu bardzo podobne do tych zwykłych. Na stronach zus.pl o macierzyńskim jest dobrze opisane (także terminy jak się liczy wtedy macierzyński), też w przypadku adopcji.

 2. Emila Odpowiedz

  Hej dziewczyny prosze o pomoc. OD 1.09 mam działalność i za wrzesień, pażdziernik i listopad opłaciłam wysokie składki (2700zł) od 12 grudnia jestem na L4 do dziś od ZUSU nie dostałam żadnej decyzji a Pani w zusie powiedziała że dopóki nie zapłacę skłądki za grudzień to nie wypłacą mi zasiłku. Czy oni moga tak robić?? ktoś był w podobnej sytuacji? Przecież na decyzje maja 30 dni a w poniedziałek mija miesiac a ja nie miałam kontroli ani nie dostałam żadnego pisma. Prosze o pomoc

  • betka Odpowiedz

   odpowiedz masz na wcześniejszej stronie :)

 3. olgad Odpowiedz

  A ja mam pytanie po co jesli jesteście na l4 od początku miesiąca czyli od 1, płacicie składki za dany miesiac, bo nie dostałyście ani decyzji, ani wypłaty. Rozumiem, że jeśli jest sie od np 10 to trzeba zapłacic chorobowe i zdrowotne i inne skladki za te 10dni. Wydaje mi sie, że jeśli jest sie na chorobowym to sie poprostu czeka na pieniążki bądź na decyzję.

 4. Emila Odpowiedz

  Jeśli jest sie na l4 od polowy miesiaca to tzreba zaplacic skladki za caly miesiac pozniej jak juz wypalaca zasiłek to mozna poprosic o zwrot nadplaty

 5. AGA Odpowiedz

  POMOCY!! czy jest mi ktoś w stanie odp na moje wołanie o pomoc ..
  Moje biuro rachunkowe popełniło błąd ponieważ opłaciłam dwie składki od najwyższej podstawy za miesiąc wrzesien i pażdzierwnik urodziłam 18 listopada a na macierzynski poszlam juz od 1 listopada jedank moja ksiegowa nie zrobiła przerwy w sierpniu z chorobowym przed wpłaceniem wysokich składek i teraz tj 18 listopada jak ja rodziłam biuro złożyła korektę za miesiąc sierpien wycofując składke chorobową , następnie z Zusu przyszło mi pismo abym złozyła korekte korekty i z powrotem napisała że chce chorobowe co robić ???? nie chcę aby zus naliczył mi średną z miesięcy z których opłacałam składki bo wyjda mi gorsze ;( a kasę dużo wpłaciłam przeszło 7 tys ..czy jest jakakolwiek szansa ze ta korekta i pismo z biura wyjaśnające że to biuro popełniło błąd Zus wexmie pod uwagę albo sąd uwzględni dodam ze jestem samotna matką ..czy mam szansę wygrać w sądzie proszę o podpowiedź , pomoc , z góry dziękuje

  • magda Odpowiedz

   A gdyby nie wyszlo w sadzie to moze Twoje biuro ksiegowe jest ubezpieczone od takich wypadkow. Ja mialam podobna sytuacje, ale urodzilam w kolejnym miesiacu i zdazylam spelnic warunki. Jednak ksiegowa mowila, ze jakby nie wyszlo to udezylybysmy do ubezpieczyciela. Pamietaj to biuro zrobilo blad nie Ty. Trzymam kciuki.

 6. Emila Odpowiedz

  AGA od 18 listopada mineło troche czasu czy złożyłas korekte? Wydaje mi sie że sąd by wzioł pod uwagę to że biuro popełniło błąd

  • AGA Odpowiedz

   Emila dziękuje za odp tak wiem, ze korekta została złożona późno bo dn 18.11 za mieiąc sierpień lecz pytanie czy można takową składać bo ZUS nie odrzucił jej od razu tylko pani z Zusu dzwoniła do księgowej aby ją wycofała nie powiedziała wyraźnie że tak nie wolno
   muszę zaczerpnąć opinii doprego prawnika , jestem wdzieczna za każdą poradę, pomoc
   z góry dzięki

   • AGA Odpowiedz

    Emilo czyli sądzisz, że sąd kazałby mi zakłada sprawę cywliną mojej księgowej, czy uznałby że zasiłek mi się należy ??

 7. Emila Odpowiedz

  AGA nie znam podobnej sytuacji więc nie pomogę ale myśle że powinnaś iść do prawnika i się poradzić co robić

 8. marta Odpowiedz

  Bardzo proszę o pomoc mam oplacone 2 wysokie skladki za pazdziernik i listopad od 02.12.2013 przeszlam na wczesniejszy macierzynski,dostarczylam zasw.lekar. o przewidywanej dacie porodu,urodziłam szczesliwie coreczkę 06.01.2014,akt urodzenia dostarczylam do ZUS 10.01.2014 i rownież oplacilam za 2 di grudnia i zdrowotna do 10.01.2014 i do dzisiaj nie mam zadnej wiadomosci z ZUS,jak to ma dalej sie toczyc czy dostane jakas decyzje z ZUS czy i kiedy powinnam otrzymac zasilek i czy za miesiac grudzien i styczen czy jak ZUS wyplaca? Bardzo proszę o informację.Pozdrawiam i dziekuję.Marta

 9. Emila Odpowiedz

  Marta pewnie nie zaksięgowali jeszcze twojej wpłaty za grudzień i czekają na to i dopero wypłacą ci pieniadzę a jak wypłacą to już pewnie za grudzień i styczeń. Ja jestem w podobnej sytuacji tylko że jestem na l4 od 12.12 i jeszcze nic nie dostałam. Pani z zusu powiedziała że nie zaksięgowali jeszczez mojej wpłąty.

 10. Mama Odpowiedz

  Marta ja proponuję założenie profilu na stronie ZUS, w moim przypadku miałam decyzję dostępną na ich stronie dwa tygodnie przed wypłatą i już byłam spokojna (otrzymałam przelew na koniec grudnia). Przez tą stronę możesz również np. dopisać maleństwo do ubezpieczenia zdrowotngo

 11. Emila Odpowiedz

  Tylko teraz jest jakiś problem z ich stroną i nie da rady nic zrobić…

 12. marta Odpowiedz

  Witam,dziękuję za dobre rady i pocieszenie,jak tylko cos bede wiedziala zaraz dam znac.Pozdrawiam bardzo serdecznie!!!!

 13. monia Odpowiedz

  Dziewczyny po jakim czasie od złożenia L4 miałyście kontrole ??

  • Maja Odpowiedz

   Ja miałam po ok 2 miesiącach od złożenia pierwszego L4

   • Maja Odpowiedz

    Aha, i zanim miałam kontrolę to normalnie wypłacali mi zasiłek chorobowy. Pewnie po to by ewentualnie potem nie płacić odsetek.

    • monia Odpowiedz

     Dzięki:) tak się zastanawiałam bo dopiero od tyg. jestem na l4. a powiedz mi co oni w ogóle kontrolują? czy należy Ci się l4 czy działalność?

     • Maja

      U mnie kontrolowali czy rzeczywiście jest prowadzona działalność, czy to tylko fikcja. Wszystkie papiery, umowy, obroty, wpisy do ewidencji itp.
      Najlepiej zarejestruj się na PUE, tam możesz sobie kontrolować czy decyzja w sprawie wypłaty zasiłku już jest, czy wpłynęło do nich L4, kiedy wypłacą zasiłek itd. Bardzo fajna sprawa. Ja korzystam :)

     • monia

      Maja – dzieki za info:) jestem zarejestrowana i moje l4 już się wyświetla. Sorki, że tak Cie wypytuję i męczę ale mam jeszcze pytanko:) Czy ZUS umawia się wcześniej na tą kontrolę, żebyś mogła przygotować dokumentację czy wpada z znienacka? pozdrawiam:)

     • Maja

      Oczywiście umawiają się szybciej. Dostajesz od nich pismo że zamierzają wszcząć kontrole i byś się z nimi skontaktowała telefonicznie w sprawie uzgodnienia dogodnego dla ciebie terminu. Masz wtedy czas na przygotowanie wszystkich papierów.

     • monia

      aha:) dzięki serdeczne:)

 14. Emila Odpowiedz

  ja jestem na l4 od 12 grudnia i do dzis nie mialam kontroli ani decyzji ani nic

  • monia Odpowiedz

   aha dzieki, a podobno mają 30 dni na rozpatrzenie decyzji od złożenia L4, potem można starać się o odsetki. a jesteś zarejestrowana na pue?

 15. Emila Odpowiedz

  nie nie jestem zarejestrowana

 16. Emila Odpowiedz

  a ja dziś dowiedziałam się że przelew za grudzień i styczeń poszedł :) więc czekać tylko na pieniążki

 17. olgad Odpowiedz

  Witam,

  jestem na zwolnieniu lekarskim od 1 stycznia, dostałam juz pieniądze z zusu, dowiedziałam się, że przy działalności gosp. sama musze opłacić zdrowotne, oni mi odciągają chyba tylko podatek, i teraz moje pytanie co mam dalej robić? czy musze isc do zusu i skladac jakies deklaracje? czy poprostu opłacic składkę zdrowotną? jak to wygląda?

  • Katarzyna Odpowiedz

   Tak, Ty sama opłacasz przez cały macierzyński składkę zdrowotną. Musisz teraz wyrejestrować się z ubezpieczeń i zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego oraz złożyć deklarację DRA za styczeń z samą składką zdrowotną (ok. 270 zł).

 18. Em Odpowiedz

  Dziewczyny ,miałam juz podana kwotę świadczenia za L4, datę kiedy zostaną wysłane środki,logowałam sie jeszcze dzis do Pue i było ok,a teraz zalogowalam sie i dane zniknęły … Czy myślicie ,ze ktoś zmienił decyzje o przyznanym świadczeniu ? Z góry dziękuje za odpowiedz!

  • Maja Odpowiedz

   Myślę, że decyzji nie zmienili. To raczej wina aplikacji PUE, od wczoraj do 2 lutego trwają prace konserwacyjne, informacja ze strony ZUS:
   „Komunikat o pracach konserwacyjnych w dniach 31 stycznia – 2 lutego 2014 dla Nowego Portalu Informacyjnego.

   Szanowni Państwo,

   Z przyczyn natury technicznej, niezależnych od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, związanych z koniecznością wykonania prac konserwacyjnych w dniach 31 stycznia – 2 lutego 2014 w godzinach 21:00 – 12:00 mogą wystąpić ograniczenia w funkcjonowaniu Nowego Portalu Informacyjnego (pue.zus.pl).

   Za powstałe utrudnienia przepraszamy.”

 19. Em Odpowiedz

  Witam pnownie,
  Powiedźcie mi proszę czy zus może zmienić decyzję o przyznanym mi zasiłku chorobowym. 23 stycznia dostałam informację, że przyznano mi zasiłek ponad 6000 tyś i decyzja została do mojej wiadomości przekazane do portalu PUE, następnie 31 stycznia została zmieniona decyzja i przyznano mi 1500 zł. Czy ZUS może mimo podjętej decyzji ją podważyć? Dodatkowo dzwoniłam 31 stycznia na infolinie ZUSu , zostałam uwierzytelniona podając wszystkie dane i otrzymałam informacje, że kwota się nie zmieniła i 6 lutego zostaną wysłane pieniądzę. Dodam, że rozmowa była nagrywana i Pani na infolinii powiedziała wyraźnie, że decyzji zmienić już nie mogą.

  Bardzo proszę o odpowiedź, będę bardzo wdzięczna.

  • Paulina Odpowiedz

   @Em
   Na PUE w zakładce świadczeniobiorca jest pozycja zasiłki – tam po kliknięciu w plusik przy zasiłku macierzyńskim powinna wyświetlić ci się tabelka z dokladnymi kwotami i okresami na ktore przypada świadczenie. Ponieważ cały okres macierzyńskiego jest podzielony na macierzyński/ rodzicielki, rodzinny (albo jakoś tak) to zus rozdziela sobie te okresy i np kiedy okres macierzyńskiego się kończy 7dnia miesiaca to przyznają tylko 7/30 (lub 7/31) świadzczenia wynikającego z macierzyńskiego, oraz 23/31 wynikającego z rodzicielskiego. Jeśli na macierzyński poszlaś np 22grudnia to napewno będziesz miała w owej tabelce rozpisane od 22 do 31grudnia – kwota za macierzyński taka/a taka od 1 do 31stycznia taka/a taka.
   Ja poszłam na macierzyński 7 grudnia i za grudzień otrzymalam 5195.50 a za styczen juz normalnie 6442,42 (oczywiscie to są kwoty brutto) http://awesomescreenshot.com/0ce2ak2e83 tak to wygląda na screenie.
   Upewnij się że dobrze spojrzalaś na daty (i np te 1500 to nie jest za ostatni tydzien przebywania na macierzyńskim). Sadzę że zus nie moze zmienić ot tak kwoty przyznanego świadczenia, choć od 1go lutego miały wejść jakieś „straszne” zmiany w związku z tymi naszymi zasiłkami – jakie nie wiem, nikt w zusie nie umial mi powiedzieć co dokladnie się zmienia, a straszne bo ostro nimi straszyli…
   Pozdrawiam i trzymam kciuki – przedzwoń jutro na infolinie albo znajdź kontakt do swojego zusu i tam poproś o dzial świadczeń – jeśli będziesz miła i nie roszczeniowa to sądzę, że pani zusowa, po drugiej stronie sluchawki udzieli ci wszystkich informacji.

  • Maja Odpowiedz

   Dokładnie o tym samym pomyślałam co Paulina. Jeśli L4 przypada częściowo w jednym miesiącu, a częściowo w kolejnym, to zasiłek chorobowy jest też rozbity na dwie kwoty, np jedna kwota za ostatni tydzień grudnia, a druga za pierwsze dwa tygodnie stycznia. Sprawdź dokładnie na PUE. Mi już działa, więc sądzę że uporali się z problemami technicznymi.

 20. Em Odpowiedz

  Witam Was ponownie dziewczyny,
  Sprawdziłam niestety dobrze i napisałam juz kwotę łączna po rozbiciu ,za 9 dni wyszło ok 500 za 15 ok 1000,…zmieniła sie data decyzji. I ta ostatnia jest z 31 stycznia,a wcześniejsza była z 23 stycznia i rozbite L4 dawało łącznaą kwotę ponad 6000 tys. Juz działamy z narzeczonym ,zobaczymy czy uda nam sie cokolwiek zdziałać i wyjaśnić .
  Nie powiem będąc kilka dni przed porodem ZUS funduje niezłe eldorado nerwowe….

  • Katarzyna Odpowiedz

   Em, nie zazdroszczę Ci… Prowadzę działalność 13 lat i ZUS dwukrotnie zafundował mi zawał serca; ostatnio 2 miesiące temu (miesiąc przed porodem). Dzięki Bogu wszystko dobrze się skończyło. Mam nadzieję, że u Ciebie też się dobrze skończy. Powodzenia!

   • Mm Odpowiedz

    A czego ZUS szukał już miesiąc przed porodem? oni normalnie są śmieszni..miałaś wcześniej kontrolę, skoro prowadzisz już tyle lat działalność?

    • Katarzyna Odpowiedz

     Kontroli nigdy nie miałam. A co do zawału przed porodem… Panie nie omieszkały mi go zafundować w związku ze zmianą niektórych przepisów od 1 grudnia (które de facto nas nie dotyczą). Ale co tam, że nie doczytały i nie zrozumiały. Można zawsze postraszyć pazerną matkę, że dostanie najniższy zasiłek. Potem dzwoniły i odkręcały, ale co przeżyłam przez te kilka godzin to moje…

 21. Monika Odpowiedz

  Hej dziewczyny, powiedzcie mi czy po opłaconych wysokich składkach i będąc pół miesiąca na zwolnieniu lekarskim mogę wrócić do składek preferencyjnych jeśli nadal mi się przysługują? z tego co mi wiadomo to tak ale wolę się upewnić..:)

  • Krecik Odpowiedz

   Tak, możesz wrócić do preferencyjnych.

   • Monika Odpowiedz

    Dziękuję za info:)

 22. Alina Odpowiedz

  Witam,

  Proszę o pomoc.
  Pani w Zus która przygotowuje mój zasiłek macierzyński do wypłaty powiedziała mi że zus przyznał mi najniższy zasiłek macierzyński powołując się na fakt że w ostatnich 2 miesiącach przed porodem ?podjęłam podejrzane działania? które będę musiała wyjaśnić zusowi w postępowaniu wyjaśniającym. Chodziło o to że 2 miesiące przed porodem zgłosiłam się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i zapłaciłam za te dwa miesiące maksymalną składkę ZUS. Jeszcze wcześniej czyli na 5 miesięcy przed porodem wycofałam się z dobrowolnego chorobowego. Działalność prowadzę od 5 lat. Czy ZUS może przyznać mi najniższy zasiłek macierzyński (chociaż działałam zgodnie z prawem) zasłaniając się koniecznością kontroli? Może wiecie jak długo cały proces kontroli trwa (łącznie z opinią że maksymalny zasiłek się należy)?
  Jak wygląda taka kontrola i jak odpowiadacie na pytanie ZUS o powody rezygnacji z dobrowolnego chorobowego a potem przystąpienia do niego oraz zwiększenia składki ubezpieczenia.
  Niebawem kontrola a ja jestem wystraszona i nie wiem co mówić
  Pomocy!
  Alina

  • Krecik Odpowiedz

   Przestań się martwić, bo taki jest cel urzędników.
   DG prowadzisz, postępujesz zgodnie z przepisami, wszystko.

 23. aga Odpowiedz

  witam, proszę o udzielenie mi informacji
  opłaciłam wysokie składki za miesiąc 9 i 10 na macierzyński poszłam z dn 1.11. urodziłam 18.11 moja księgowa wyrejstrowała mnie z ubezpieczenia społecznego oraz chorobowego z dn 1.11. czy ona to dobrze zrobiła bo opłacam tylko zdrowotne 260 zł , nie otrzymałam jeszcze zasiłku ze względu na inne nieprawidłowości. z góry dziękuje za inf.

  • Monika Odpowiedz

   witam, z tego co mi wiadomo to powinnaś zapłacić pełne składki od najniższej podstawy bądź preferencyjne jeśli Ci przysługują i czekać na decyzję z ZUS. Po otrzymaniu decyzji złożyć korektę i prosić o zwrot nadpłaconych składek bądź potraktować je na poczet następnych.

 24. Nina Odpowiedz

  WItam
  Mam planowany poród na 20 maja. Jeśli założę firmę 1 kwietnia opłacę najwyższą składkę i od 1 maja pójdę na wcześniejszy macierzyński to za maj też muszę opłacać składki zusowskie jeśli tak to w jakiej wysokości

 25. Joanna Odpowiedz

  Hej dziewczyny!
  Mam pytanie-problem…:
  założyłam DG z dniem 1 lutego( ponad 3 miesiące przed porodem), składki do ZUS chcę zadeklarować maksymalne. Nie boję się kontroli, ponieważ spodziewam się generować wysoki zysk. Jest tylko ale, siłą rzeczy zysku takiego nie osiągnę już od pierwszego miesiąca prowadzenia działalności- rozruch firmy, bieganie po US, zakładanie firmowych kont itp. Ponadto trochę potrwa sprowadzenie towaru z drugiego końca świata, który jest produkowany na zamówienie. Ograniczenie czasowe najpewniej nie pozwoli na sprzedaż jeszcze w lutym. W następnym miesiącu obrót i zysk są już gwarantowane. Czy ZUS może się przyczepić, że nie wygeneruję zysku adekwatnie do zadeklarowanych składek. I czy , w marcu i kwietniu okazał się niższy niż 250% średniej krajowej, to też się przyczepią?
  Bardzo bym prosiła Was dziewczyny o poradę w tej sprawie. Czy wy wszystkie wykazujecie zyski w wysokości ponad 8500 zł, czy wystarczy taki, żeby opłacić ZUS, podatki i jeszcze coś zostaje ” na życie” np.:2000-3000.
  Czekam na wasz odzew dziewczyny, bo ta sprawa spędza mi sen z powiek .
  Pozdrawiam gorąco wszystkie przyszłe i już obecne mamy!!!

 26. Emila Odpowiedz

  Joanno ja osobiście zadeklarowałam kwotę 7000zł od tego opłacałam wysokie składki a przez 3 miesiace zyski mojej firmy były 2000-3000zł od grudnia jestem na l4 i po półtora mies dostalam pierwsze pieniadze za 4 tyg mam termin porodu

 27. jarek Odpowiedz

  ZUS nie ma podstaw prawnych aby weryfikować wysokość przychodów Twojej firmy

 28. Joanna Odpowiedz

  Dziękuję Wam bardzo za cenne informacje. Będę spać spokojniej:-))

 29. Ania Odpowiedz

  Witam,
  u mnie sytuacja trochę zagmatwana…

  Prowadzę firmę od 2012 roku, we wrześniu 2013 okazało się że jestem w ciąży. Księgowa mi doradziła, żeby wypisała się z chorobowego na okres DO 30 dni, bo wtedy ZUS nie będzie patrzył na moje poprzednie składki, tylko na tą jedną wysoką.
  No więc księgowa mnie wyrejestrowała z chorobowego 14.10. i ponownie wysłała zgłoszenie 7.11 ale o przystąpienie do chorobowego z dniem 1.11.
  W grudniu zapłaciłam składkę od podstawy 7 tys zł, a 5 grudnia poszłam na L4. na PUE w końcu w styczniu pojawiła się informacja o wypłacie zasiłku – od podstawy 30%.
  Co się okazało – zmieniły się przepisy… jako że pozostawałam w ciągłości ubezpieczenia, nie można mnie wpisać z wcześniejszą datą, tylko liczy się data wysłania zgłoszenia. Czyli nie pozostawałam w okresie 30 dni ubezpieczenia i liczą mnie od najniższej podstawy.

  Umowę z poprzednim biurem rachunkowym miałam do końca stycznia. Nowy księgowy doradził mi, żeby mnie wyrejestrować z chorobowego na marzec, a w kwietniu zgłosić ponownie i od maja iść już na macierzyńki (termin porodu na maj). Czytałam jednak, że od stycznia miały wejść zmiany przepisów, że mają mimo wszystko liczyć średnią z 12 miesięcy. Czy więc to, co mi nowy księgowy doradził przejdzie? Czy już raczej mam się pożegnać z jakimikolwiek normalnymi pieniędzmi?

  Co też należy mówić, w momencie kiedy ZUS zażąda wyjaśnień, czemu się wyrejestrowałam z chorobowego i zapisałam się na nowo z wysoką składką?

  pozdrawiam i będę wdzięczna za odpowiedzi.
  Ania

  • Monia Odpowiedz

   Aniu – po pierwsze, z tego co mi wiadomo to nie zmieniły się przepisy tylko księgowa wprowadziła Cię w błąd. Ja miałam podobny przypadek ale w porę się zorientowaliśmy – tylko ze w błąd wprowadziła nas Pani w zusie. A więc, jeżeli jeżeli przerywasz ubezpieczenie chorobowe na krócej niż 30dni to masz ciągłość ubezpieczenia i do zasiłku chorob/macierz. wyliczana jest średnia z 12 miesięcy. Natomiast jeżeli przerwiesz ubezpieczenie na dłużej niż 30 dni wówczas musisz opłacić składki przez min. 90dni aby znów otrzymać prawo do zasiłku i wtedy na podstawie zapłaconych składek otrzymujesz zasiłek. pozdrawiam!

 30. kaśka Odpowiedz

  Witam, przeczytałam wszystkie komentarze i troszeczke się w tym pogubiłam…reasumując mogłaby mi któraś z Dziewczyn napisać co zrobić (tzn jakie i jak wysokie składki powinnam opłacać) aby mieć prawo do wysokiego chorobowego a po rozwiązaniu do wysokiego zasiłku macierzyńskiego? Dziękuję bardzo za pomoc.

  • Paulina Odpowiedz

   @Kaśka
   Aby mieć wysokie chorobowe musisz zalozyć firmę i przez 3miesiące (min 90dni) opłacać wysokie skladki, Po 3 miesiącach masz prawo do pojścia na płatny chorobowy (oczywiscie wysoki), a po urodzeniu dziecka – na macierzyński.
   Jeśli prowadzisz firmę – złoż nowe dra i wypisz się z chorobowego na okres min 30 dni, a następnie po tym misiącu złoż kolejne dra gdzie zapiszesz się do dobrowolnego wysokiego ubezpieczenia chorobowego.

   I tu pytanie do osób zorientowanych – miały wejść przepisy mówiące że można zmieniać podstawy wymiaru składek/dopisywyać i wypisywać się do ubezpieczen raz na kwartał – czy te przepisy weszly już w życie?

 31. jarek Odpowiedz

  Czy to normalne że zasiłek wypłacony za luty jest niższy ?
  Czy to ze względu na krótszą ilość dni ?
  Właśnie żona dostał niższy przelew – i dość znaczny – 700 PLN
  ciekawe ze składki płaci się miesięcznie :(

  • Paulina Odpowiedz

   zasilek dostajesz za ilość dni w miesiącu. Luty = 28dni, zasilek sporo niższy…

  • Katarzyna Odpowiedz

   Dokładnie, też dostałam niższy.
   Szkoda, że to nie działa w drugą stronę, bo płacimy jedną wysokość składki bez względu na ilość dni w miesiącu :-/

 32. Anna Odpowiedz

  Cześć,
  Termin porodu mam na 18 lipiec 2014. Prowadzę działalność gospodarczą od ponad 1,5 roku i oplacam ubezpieczenie od najniższego wymiaru składek. Co zrobić aby otrzymać wysokie macierzyńskie? Proszę o odpowiedz jak to wykonać krok po kroku. Czy w mojej sytuacji da sie to zwiększyć? Pozdrawiam JG

 33. Karolina Odpowiedz

  Prowadzę działaloność gospodarczą i chciałabym uzyskać wyższe macierzyńskie. Przerywam ubezpieczenie na 31 dni. Następnie opłacam 3 maksymalne składki. Teraz pytanie do wprawionych: Czego mogę się spodziewać w odpowiedzi ZUS-u ?

 34. AnnaSol Odpowiedz

  Mam pytanie dotyczące powrotu po okresie wypłacania zasiłku rodzicielskiego do ubezpieczenia preferencyjnego. Mój rodzicielski kończy się 21 kwietnia. Czy druki ZUA i ZWUA przywracające tylko obowiązkowe ubezpieczenia powinnam złożyć w kwietniu, czy wcześniej? Czy jeśli złożę je wczesniej nie będę dostawała wysokiego zasiłku? I ostatnie pytanie dotyczy zawieszenia działalności – mieli wprowadzić zwolnienie z opłacania ZUS dla matek, które na rzecz opieki nad dzieckiem zawieszą działalność. Kreciku – czy wiesz jak to zrobić? Gdzie się zgłosić i jakie dokumenty złożyć?
  z góry dzięki

  • Krecik Odpowiedz

   Z tym zawieszeniem to już wprowadzili, w 2013 roku ;) Na stronie ZUSu jest informator na ten temat. O ile nie zadzwonisz przed 10-ty, lub 15-stym na infolinię, to też gładko informacje zdobędziesz ;)
   Jeśli chodzi o ZUA/ZWUA – to masz czas do 7 dni od 21 kwietnia (jeśli nie skorzystasz z nowego prawa). Nie ma znaczenia czy złożysz np 20.04 czy 24.04 – na tych dokumentach bowiem pisze się datę, od kiedy jest zmiana ;)

 35. mona78 Odpowiedz

  Do Anny
  Jeśli opłacasz chorobowe to wyrejestruj się na 31 dni z ubezpieczeń i ponownie zarejestruj po upływie tego czasu ( musisz opłacić co najmniej jedną wysoką składkę czyli najbezpieczniej wyrejestrować się 3 miesiące przed porodem i ponownie zarejestrować po 31 dniach , zapłacić składkę terminowo , iść na wcześniejszy macierzyński i spokojnie czekać). Jeśli nie opłacasz chorobowego to dwa miesiące przed porodem wyrejestruj się ze wszystkich ubezpieczeń na ZWUA i z tym samym dniem zarejestruj się na ZUA do obowiązkowych społecznych i dobrowolnego chorobowego. Pamiętaj że musisz zapłacić w terminie i nie możesz zapłacić mniej niż kwota wynikająca z dra. Jeśli chcesz mogę Ci w tym pomóc.

  • Anna Odpowiedz

   Mona mam pytanie. Jeżeli wykonam te wszystkie kroki. Co może mnie spotkać ze strony Zusu? Jakie procedury najczęściej stosują?

 36. Joanna Odpowiedz

  Hej dziewczyny ! ( i chłopaki oczywiście też:-))) )
  Czy mogę liczyć na Waszą pomoc? Na dniach muszę złożyć pierwsze DRA z maksymalnymi składkami oczywiście. Trochę się boję, bo pani w okienku przy składaniu już druku ZUA bardzo, ale to bardzo opornie i po moich długich naleganiach podała mi kod na niepreferencyjne składki.
  Obawiam się, że będą miały problemy z podaniem dokładnych kwot do tych wszystkich ubezpieczeń od tej maksymalnej stawki.
  Czy ktoś byłby tak miły i miał chwileczkę czasu, żeby wrzucić wszystkie dokładne kwoty? Boję się sama obliczać, bo bardzo boję się pomylić. A w kalkulatorze ZUS jakoś nie mogę się połapać nic a nic.
  Będę bardzo wdzięczna!

  • Paweł Odpowiedz

   Witam.
   Jutro składam DRA w imieniu żony:)
   1828,05-emerytalne
   749,20-rentowe
   229,44-chorobowe
   180,75-wypadkowe
   270,40-zdrowotne
   229,44-fundusz pracy

   razem do zapłaty: 3487,28zł

   Jeśli się pomyliłem proszę o szybką korektę.

   • Joanna Odpowiedz

    Pewnie dobrze:-)
    Bo ja jednak zadeklarowałam kwotę równo 9000 pln( tak doradził mi księgowy) to mi wyszło ok. stówki mniej.
    pozdrawiam!

    • Mariaaaaaa Odpowiedz

     A przy podstawie 9000 w jakiej wysokości można spodziewać się macierzyńskiego. (roczny)
     Nie mogę sama tego obliczyć ciągle wychodzi inna kwota;-(

     • Joanna

      Sorry, ale nie mam zielonego pojęcia jaka to będzie kwota.
      Przyjęłam, że trochę niższa od najwyższej stawki i , że ile wyjdzie to wyjdzie :-))))) Pozdrawiam.

 37. Monka Odpowiedz

  Witam:) Orientuje się ktoś może jak Zus oblicza wysokość zasiłku chorobowego 100% płatnego? pozdrawiam serdecznie!

  • katik Odpowiedz

   podstawa minus 13,71% minus podatek dochodowy 18% podzielic na 31 i wychodzi stawka dzienna ktora mnozymy przez ilosc dni w mcu

 38. Monika Odpowiedz

  Witam:) otrzymałam właśnie pierwszy przelew z zus – jupiii :)))więc muszę złożyć druk Zus RSA z kodem świadczenia 313? wpisujecie liczbę dni i kwotę? Pani z zusu powiedziała ze nie trzeba ale wolę się upewnić..

 39. Sabina Odpowiedz

  Mam pytanie odnośnie spoznienia oplacenia skladek.
  Dostaję juz macierzynskie od pol roku czyli oplacam tylko składke zdrowotną do 10-go kazdego miesiąca. I wlasnie za luty zrobilam przelew dopiero dzis 10-go – czyli ZUS dostanie te pieniadze po termine 11-go.
  Co mi za to grozi ? Czy moga mi wstrzymac wyplate zasilku ? Dodam, ze dostaje to wysokie macierzynskie.
  Bardzo prosze o odpowiedz

 40. Maja Odpowiedz

  Mam pytanie do mam które już otrzymują wysoki zasiłek macierzyński z zus. Czy jest on wypłacany raz w miesiącu za cały miesiąc (np. 1-go danego miesiąca), czy częściej w mniejszych kwotach?
  Kiedy od złożenia wniosku o macierzyński dostałyście przelew na konto?

  • MRIA Odpowiedz

   Kontrola z Zus. jakie dokumenty?
   Miałam działalność zawieszaną rok. odwiesiłam 3 mies. przed porodem .Podstawa 8000. nie mam super dochodu ale pomału rozkręcam . Przed zawieszeniem firma działała lepiej wynajmowałam lokal teraz sprzedaż internetowa i bazary.Mam umowy z kontrahentami. faktury ale wszystko z 2012 r. Mam również kasę fiskalną i oczywiście jest sprzedaż /robię raporty ale czy to nie za mało by nie posądzili o wyłudzenie.
   Czy ZUS będą sprawdzać całość tzn. wszystkie dokumenty od rozpoczęcia DG czy tylko te od 3 mieś od odwieszenia. Czy maja prawo sprawdzić dochody?

 41. viva31 Odpowiedz

  Przelew przychodzi raz w miesiącu. Ja zawsze dostaję na koniec miesiąca. Czekałam 60 dni i rzekomo jest to standard. Wszelkie kontrole, czy też postępowania wyjaśniające odbywają się niezależnie od wypłaty zasiłku, więc nie powinno się łączyć tej kwestii z oczekiwaniem na przelew. Pozdrawiam,

 42. Kasia Odpowiedz

  Prowadzę dzałalność od 3 lat teraz bym chciała przerwać chorobowe na 31 dni i znowu się zgłosić do chorobowego. Co w takiej sytuacji spotka mnie ze strony ZUS-u ?? Jaki rzeczy mogę ich intersować ? Czy taki manewr z mojej strony może być potraktowany jak wyłudzenie czy raczej możliwość jaką daje mo ustawodawca?
  Z góry dziękuję

 43. olgad Odpowiedz

  Witam, mam pytanie odnosnie zasiłku macierzynskiego, 21,03 czyli dzisiaj mam termin porodu, no ale nie urodziłam i co dalej? musze isc szybko do zusu i zlożyc o macierzynski? czy moge poczekac, az urodze i wtedy zlozyc, tylko chodzi o to zeby macierzynski liczyl mi sie juz od 22.03, w sensie zeby moze nie bylo przerwy bo z tym tez moze jest dla nich jakis problem, prosze o podpowiedz.

  Pozdrawiam, olgad

 44. asia Odpowiedz

  witam. ja biorę wysoki macierzyński, właściwie już kończe bo mam do 23maja. brałam 100% przez 6 miesięcy. pieniążki wpływają na konto między 26-31 dniem miesiąca. wiem dokłądnie kiedy bedzie przelew ponieważ założyłąm konto internetowe w zus( każdy to moze zrobić za darmo) i wtedy widać wszystko, kiedy dostanę przelew, ile mam skłądek, kogo ubezpieczam…itd. kwota zależy od długości miesiąca. czyli miesiąc ma 31 dni to dostawałam coś w granicach 6500z ł a jak 30 to chyba z 250zł mniej. Teraz mam drugie półrocze zasiłku i biorę 60%. kwota waha się w granicach 4tys. dokłądnie to tak 3950, 3800, zależy jak długi miesiąc.

 45. Maja Odpowiedz

  Mam pytanie,
  czy po automatycznym przejściu z chorobowego na macierzyński należy oprócz wysłania dokumentów do macierzyńskiego (akt urodzenia, informacja że drugi z rodziców nie będzie z urlopu korzystał) zrobić jeszcze coś w ZUS-ie typu wyrejestrowanie i ponowne zarejestrowanie? Jakich jeszcze formalności należy dokonać żeby się do niczego nie przyczepili?
  Coś mi się kiedyś takiego obiło o uszy, a teraz nie mogę tego znaleźć.

 46. asia Odpowiedz

  najlepiej zapytaj w zus, jak będziesz te dokumenty donosiła o których piszesz to powiedzą czy coś jeszcze. ja nie pamiętam więc nie będę w błąd wprowadzała.

 47. marta Odpowiedz

  Witam serdecznie i mam pytanie będę wdzieczna za odpowiedz otóż mam wysoki macierzyński z DG,przed porodem oplacilam 2 wysokie składki,teraz konczy mi się macierzyński przez caly czas otrzymywałam 80% i co dalej jest korzystniej zrobić aby jeszcze być z maleństwem czy przejść na L4 na chorobowe,bo z racji mojego stanu zdrowia by mi się należało tylko czy tak można i ile by ono wynosilo,bardzo proszę o rade.

 48. viva31 Odpowiedz

  Do marty
  oczywiście, że można przejść na chorobowe po macierzyńskim. Możesz iść łącznie na 182 dni chorobowego i wypłacać ci będą 80% tego co otrzymywałaś do tej pory. Jednakże musisz się liczyć z kontrolami ZUS (wezwania na komisje) i aby tego uniknąć powinnaś brać krótkie zwolnienia – 7 lub 10 dni.

 49. ola Odpowiedz

  witam. proszę o pilną odpowiedz!!!
  mam własną działalność. jestem na macierzyńskim wysokim do 23 maja. wczoraj okazało się ze znów jestem w ciąży!!!!co teraz……czy znów mam od maja płacić wysokie składki i później będzie mi się należał wysoki macierzyński czy zamknąć firmę i nie pobierać zasiłku??? doradźcie!!!!

 50. viva31 Odpowiedz

  Olu, wystarczy, że pójdziesz na zwolnienie lekarskie „ciążowe”, będziesz dostawała 100% tego co do tej pory. Nic nie kombinuj z firmą. Na zwolnienie przejdź przed końcem obecnego macierzyńskiego, tak aby była ciągłość. Pozdrawiam.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


trzy × = 24

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Przeczytaj poprzedni wpis:
Za wysokie podatki? Stracisz głowę ;)

Wpadłam przypadkiem na aryciekawy tekst z gazety prawnej o skutkach za wysokich podatków w historii naszego świata. Lubię poczytać o...

Zamknij