Jak otrzymać wysoki zasiłek macierzyński?

Kto chce mieć wysoki zasiłek? Niejedna przyszła mama interesuje się tematem, liczba zapytań w ostatnim czasie zdecydowanie wzrosła. Nic dziwnego, bowiem zgodnie z planowanymi zmianami, urlop macierzyński zostanie wydłużony do roku. Kto by nie chciał w tym okresie otrzymywać wysokich wypłat „nic nie robiąc”?

Instrukcja jest wyjątkowo prosta i działa, póki nie zamkną tej możliwości w przepisach. Na obecną chwilę, kiedy piszę ten post, nie słyszałam nawet o projekcie zmian w przepisach – ale na pewno gdzieś czai się ten pomysł. W końcu ZUS ma wielką dziurę w budżecie ;) Trzeba więc trzymać rękę na pulsie planując przejście na macierzyński, bo możemy się nieprzyjemnie rozczarować!

Prowadzenie działalności gospodarczej narzuca opłacanie składek z niej. Jeśli nie mamy innego ubezpieczenia społecznego, to musimy płacić z DG składki: rentowe, emerytalne, wypadkowe, FP (za wyjątkiem osób z preferencjami), zdrowotne.

Opłacanie tych obowiązkowych składek z perspektywy macierzyńskiego nic nie daje – za wyjątkiem zdrowotnego, dzięki któremu możemy pójść do lekarza i zapłacić za nas ma NFZ.

Jeśli dodatkowo zaczniemy opłacać składkę dobrowolną – składkę chorobową – przez pewien czas, uzyskamy dodatkowe uprawnienia. Podstawowym jest wypłata zasiłku przez ZUS za okres choroby lub urlopu macierzyńskiego.

Wysokość zasiłków chorobowych/macierzyńskich jest zależna od wysokości składek, które się opłaciło. Dzięki tej zależności – zwiększając swoje składki płacone z prowadzonej firmy – otrzymujemy wyższe zasiłki.

Zasiłek chorobowy można dostać po co najmniej 90 dniach od ubezpieczenia, pod warunkiem że regularnie i w terminie zapłacimy składki (bez spóźnień).

Zasiłek macierzyński można dostać bez czekania – jeśli tylko zgłosimy się do ubezpieczenia chorobowego przed porodem. Przysługuje bowiem „bez wyczekiwania”, jak to określają księgowe.

Jedyny problem – w jakiej wysokości ten zasiłek dostaniemy.

Od czego zależy wysokość zasiłku?

Jeśli wcześniej nie mieliśmy ubezpieczenia chorobowego… To sprawa jest prosta. Zgłaszamy się do ubezpieczenia co najmniej na jeden miesiąc przed porodem. Nasze ubezpieczenie musi objąć co najmniej cały miesiąc kalendarzowy zanim macierzyński się zacznie.

Wypłaty z ZUSu są na podstawie średniej podstawy składek z okresu ubezpieczenia – za wyjątkiem tych miesięcy, w których już było się na macierzyńskim.  Przykład:

a. zgłosimy się 1 lutego do ubezpieczenia, urodzimy pod koniec marca – macierzyński rozpoczyna się w marcu i nasz zasiłek będzie obliczony na podstawie składek zapłaconych za luty

b. zgłosimy się 1 lutego do ubezpieczenia, pójdziemy na macierzyński już w lutym (dziecko urodzi się wcześniej albo ktoś źle nam podszepnie by pójść na 2 tygodnie przed planowanym porodem na macierzyński) – nasz zasiłek będzie obliczony nie na podstawie zapłaconych za luty składek, ale od najniższej możliwej podstawy. Oznacza to, że młoda mama dostanie brutto zasiłku 2 227,80 zł albo… 480 zł, jeśli jest nowym przedsiębiorcą.

Niefajnie. Więc trzeba się ubezpieczyć, upewnić – że nasz urlop macierzyński nie zacznie się za wcześnie. Czyli lepiej dmuchać na zimne i zgłosić się te 2 miesiące przed planowanym porodem a niem miesiąc. Mamy wtedy spokojną głowę.

Nawet bez wydłużenia urlopu o rodzicielski jest to opłacalne. A teraz – po wydłużeniu – jeszcze bardziej.

Jeśli mieliśmy wcześniej ubezpieczenie chorobowe, to sprawa się nieco komplikuje. Ale o tym w kolejnym artykule.

Instrukcja jak załatwić formalności do wysokiego zasiłku macierzyńskiego.

Jeśli wcześniej prowadziłaś firmę – wyrejestruj się na druku ZUS ZWUA i zarejestruj na ZUS ZUA do ubezpieczeń:

- obowiązkowych: emerytalne, rentowe, wypadkowe

- dobrowolnych: chorobowego

Jeśli nie prowadziłaś firmy wcześniej i dopiero ją rozpoczęłaś – zarejestruj się na druku ZUS ZUA do ubezpieczeń:

- obowiązkowych: emerytalne, rentowe, wypadkowe

- dobrowolnych: chorobowego

Najlepiej zrobić to na dzień 1 miesiąca kalendarzowego dwa miesiące przed planowanym porodem. Chodzi o to, by zapłacić wysokie składki za pełen miesiąc kalendarzowy, zanim zacznie się urlop macierzyński.  Np. planowany poród koniec kwietnia – zgłoś się najpóźniej od 1 marca.

Jeśli przez zrządzenie losu, urodzisz wcześniej – i macierzyński zacznie się w tym samym miesiącu w którym się zgłosiłaś na ZUS ZUA, dostaniesz najniższy zasiłek z możliwych – bez względu na wysokość zapłaconych składek!

Następnie składasz ZUS DRA za miesiąc, w którym się zgłosiłaś. W naszym przykładzie jest to marzec. Za marzec na DRA dopiero mówisz ZUSowi od jakiej podstawy opłacasz składki. Im wyższa podstawa – tym wyższe składki społeczne i FP niestety. Składka zdrowotna nie jest podwyższana.

Trzeba zapłacić składkę i złożyć DRA terminowo.

W następnym miesiącu zaczyna się macierzyński.  Jeśli już dostałaś zasiłek, płacisz wysokie składki społeczne tylko za czas przed rozpoczęciem urlopu macierzyńskiego (za czas macierzyńskiego już nie opłacasz społecznych), składasz DRA. Również terminowo.

Jeśli jeszcze nie dostałaś zasiłku, płacisz składki za cały miesiąc. W momencie kiedy ZUS wypłaci ci zasiłek, składasz korektę DRA i masz nadpłatę składek. Z tą nadpłatą można zrobić dwie rzeczy: 1. poprosić o przeksięgowanie na poczet innych składek (np. zdrowotnych, które będzie i tak trzeba płacić) albo 2. poprosić o zwrot na konto.

Z następny miesiąc, za który masz do zapłaty tylko składkę zdrowotną, też składasz DRA i płacisz składkę.

Do końca macierzyńskiego dostajesz wysoki zasiłek i płacisz do ZUSu tylko zdorwotne (obecnie 261,73).  Zdrowotne odlicza się od podatku dochodowego, więc jest nawet lepiej rozliczane niż koszty uzyskania przychodu.

W trakcie macierzyńskiego można prowadzić działalność normalnie. Nie trzeba nikogo zatrudniać.

Oczywiście tak prosta sprawa spotyka się z reakcją w ZUSie. Wielokrotnie było tak, że bez powodu obniżali wypłatę zasiłku, po czym młode mamy sądziły się z ZUSem. I w większości wygrywają… Na pocieszenie podam znany i kursujący wyrok Sądu Najwyższego w podobnej sprawie:

Wyrok SN z 5 grudnia 2007 r., opubl. Lex nr 346189, sygn., akt II UK 106/07:

„Sędziowie, uznali, że kobieta prowadząca własną firmę, wiedząc o tym, że jest w ciąży, na krótko przed porodem ma prawo zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i zadeklarować wysoką podstawę wymiaru składek po to, by otrzymać wysoki zasiłek macierzyński. Jeśli zadeklarowana kwota podstawy wymiaru składek nie przekracza kwoty maksymalnej (czyli 250 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia), ZUS nie ma prawa z urzędu obniżać do minimalnej podstawy wymiaru składek, żeby zapłacić niższy zasiłek.”

 Potem dorzucę kwoty – w piątek wieczorem nie chce mi się zwyczajnie ;)

——————————————————————————————

 

Powyższy wpis ma charakter informacyjny. Jeśli masz pytania do tekstu – zapraszam do komentowania.

Jeśli masz pytania odnośnie własnej sytuacji i szukasz porady, skontaktuj się z ZUSem!

W zeszłym roku  ZUS uruchomił infolinię, na której można uzyskać wszelkie informacje i porady od ekspertów (coś na kształt Krajowej Informacji Podatkowej), można zadać pytanie również przez czat na głównej stronie zus.pl lub napisać maila.

Centrum Obsługi Telefonicznej
801 400 987* – numer przeznaczony do obsługi połączeń z krajowych telefonów stacjonarnych
22 560 16 00* – numer przeznaczony do obsługi połączeń z telefonów komórkowych oraz stacjonarnych krajowych i zagranicznych.
Konsultanci są dostępni:
w dni robocze pon. – pt.: godz. 8.00 – 18.00
Automatyczny System Informacyjny dostępny:
24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu

Skontaktuj się z ZUS przez Skype Skype: zus_centrum_obslugi_tel

Skontaktuj się z ZUS za pomocą komunikatora Skype.
Połączenia wykonywane za pośrednictwem Skype są automatycznie przekierowywane do Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS.
W przypadku braku możliwości połączenia przez Skype prosimy o ponowną próbę połączenia po upływie kilku minut.
Skontaktuj się z ZUS za pośrednictwem poczty elektronicznej e-mail Adres e-mail do zapytań ogólnych: cot@zus.pl

Za pośrednictwem poczty elektronicznej e-mail należy kierować wszelkie pytania ogólne z zakresu działalności ZUS.
Poczta elektroniczna e-mail nie gwarantuje bezpieczeństwa przekazywanych informacji, dlatego nie należy za jej pośrednictwem przekazywać informacji osobistych.
Zadaj pytanie pracownikowi ZUS Czat z Konsultantem

Zadaj pytanie pracownikowi ZUS a na każde Twoje pytanie uzyskasz odpowiedź on-line.
Usługa dostępna w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 18.00.
Skontaktuj się z ZUS za pośrednictwem formularza

Formularz kontaktowy zapytania ogólnego
Za pośrednictwem formularza należy kierować wszelkie pytania z zakresu działalności ZUS.
——————————————
Aktualizacja z 13 maja 2013:

Opracowanie dot. zmian w zasiłkach od września 2013.

——————————————

Powiązany artykuł o zmianach od czerwca 2013:

Kiedy zaczyna się macierzyński – zmiany od 2013.

——————————————

 

http://wkreciejnorze.pl/kiedy-zaczyna-sie-macierzynski/

1 018 Responses to Jak otrzymać wysoki zasiłek macierzyński?
 1. marta Odpowiedz

  Serdecznie dziękuję za odpowiedz,jednak jeszcze prosiłabym o poradę kiedy najlepiej przejść na to choroboweL4,macierzynski konczy mi się 04.05.2014,to od kiedy pójść na chorobowe czy jeszcze w trakcie trwania macierzyńskiego czy zaraz po jego zakończeniu.Chorobowe bym miała od neurologa,ale jak to wygląda z ciagloscia bo przy DG musi być chyba 30dni i potem dalej czy maja być jakies przerwy.Bardzo proszę o poradę i serdecznie dziekuje,te porady sa bezcenne,pozdrawiam.

 2. viva31 Odpowiedz

  Marta, musisz zachować ciągłość. To podstawa! Nie możesz zrobić nawet jednego dnia przerwy, aby bez dodatkowych kosztów być na chorobowym. Możesz iść na L4 od 5.05 lub 2.05 w piątek. Musisz się upewnić, czy na 100% dostaniesz zwolnienie, gdyż to będzie długi weekend i lekarzy może po prostu nie być.

 3. marta Odpowiedz

  Witam serdecznie,bardzo dziękuję za tak wyczerpującą i jasną odpowiedź jestem niezmiernie wdzięczna,i jeszcze raz bardzo,bardzo dziękuję.Jak tylko wszystko pozałatwiam to zaraz dam znac.Pozdrawiam.

 4. Monika Odpowiedz

  witam:) mogłaby któraś napisać w jakiej wysokości był zasiłek chorobowy za marzec?

 5. marta Odpowiedz

  Witam mam pytanie jeszcze dotyczące czy może zaraz po skończonym urlopie macierzyńskim złożyc wniosek o tzw.zasilek opiekuńczy o te 60 dni,ktore należą się raz w roku na dziecko do 8 lat,czy wogole jest cos takiego czy ktoś wprowadzil mnie w błąd,bardzo proszę o radę i jeśli tak to jak by to się miało do wyplaty tego zasiłku ile by się należało za te 60 dni przy wysokim macierzyńskim?

 6. viva31 Odpowiedz

  Z tego wynika, że jednak ktoś cię wprowadził w błąd…: http://e-inspektorat.zus.pl/sprawy.asp?id_profilu=3&pomoc=3&menu=3&id_sprawy=290
  Poczytaj. Jak widzisz nie możesz iść na opiekuńczy, tylko dlatego że chciałabyś zostać dłużej z dzieckiem. ZUS wskazał konkretne powody pozwalające skorzystać z opiekuńczego, o którym piszesz.

 7. marta Odpowiedz

  Z całego serca dziękuję za tak wyczerpujące porady,są one dla mnie bezcenne,pozdrawiam serdecznie.

 8. Magda Odpowiedz

  Kolejna ciąża – dziewczyny byłyście w podobnej sytuacji ??
  9 miesiąc jestem na wysokim macierzyńskim, wcześniej opłaciłam 2 składki firmę założyłam pół roku przed pierwszym porodem. Dzisiaj jestem w 9 tygodniu ciąży. Zasiłek macierzyński pobieram do 7 lipca. I co dalej? Mogę iść na l4? Czy mam opłacić składki znowu ? Jak to ugryźć? Czy są tu dziewczyny z podobną sytuacją? Chyba Ola wcześniej opisywała podobną sytuację. Ola jak u Ciebie?

 9. kaśka Odpowiedz

  Witajcie, czy może ktoś coś wie więcej na ten temat?
  Jak to rozumieć? czy zmniejszony zasiłek dostaną te dziewczyny które od stycznia zaczną dopiero pobierać macierzyński czy też i te dla których styczeń będzie kolejny miesiącem pobierania zasiłku macierzyńskiego? http://finanse.wp.pl/kat,1033725,title,Matki-juz-nie-naciagna,wid,16558348,wiadomosc.html?ticaid=1129b4

  • Krecik Odpowiedz

   Ileż razy można wałkować to samo? ;) zapowiadają, zapowiadają, straszą, robią czarny pr, ale jeszcze nie uchwalili.

 10. beata Odpowiedz

  Witajcie,wiec tak jeśli chodzi o kolejna ciążę tuż po zakończeniu wysokiego macierzyńskiego wiem tyle z infolini zusu
  że aby otrzymać wysokie chorobowe 100% to trzeba miec opłacone 90dni wysokich skladek.
  na moim przykładzie
  opłaciłam jedną wysoką skladke za Maj/2013 w czerwcu przeszłam na wysokie macierzynskie do 1czerwca 2014. i teraz jak jestem w ciąży to abym miala 90dni oplaconych to musze jeszcze zaplacic
  czerwiec.2014 wysoka skladke
  lipiec 2014 wysoka skladke
  bede miec tym samym trzy pelne miesiace wysokiej skladki i od sierpnia moge byc na chorobowym do dnia porodu a potem na macierzynskim przez kolejny rok.

  jesli ktos mial np.dwie wysokie skladki oplacone przed macierzynskim to musi tylko doplacic jedna i od kolejnego miesiaca moze isc na l4

  a jesli ktos mial trzy skladki oplacone wysokie przed macierzynskim to moze isc na l4odrazu w dniu konca tego rodzicielskiego.

 11. Kortina Odpowiedz

  Witam mam takie pytanko, zapłaciłam za marzec wysokie składki (oczywiście przerwa w chorobowym była wcześniej) termin miałam na 25 lipca, a urodziłam 18 kwietnia i od wtedy złożyłam podanie o macierzyński. Czy za kwiecień powinnam jeszcze opłacić wysokie składki czy mogę już w normalnej wysokości?

  • beata Odpowiedz

   za kwiecień płacisz już tylko zdrowotne ok.270zł

 12. viva31 Odpowiedz

  Beato, z całym szacunkiem.., ale co to za wymysły?? Sama teraz przechodziłam z rodzicielskiego wysokiego na zwolnienie lekarskie ciążowe i nie opłacałam niczego! Wystarczyło zachować ciągłość!! Zresztą twoje wywody mają się nijak do logiki. Jak ty to sobie wyobrażasz? – płacisz brakujące miesiące składek sprzed pierwszego macierzyńskiego, a kończysz przed drugim macierzyńskim (czy chorobowym ciążowym)? A tak a propos.., po co dzwonisz na infolinię z takimi pytaniami? przecież jak zadzwonisz teraz i natrafisz na kogoś innego, to usłyszysz inną wersję, a jak pójdziesz do ZUS-u bezpośrednio to usłyszysz trzecią wersję. To jakiś koszmar, czytać takie herezje! Nie rozpowiadaj takich dziwnych rzeczy na necie, bo jeszcze wpędzisz którąś dziewczynę w niepotrzebny kocioł.
  Co do pytania Kortiny:
  ja zrobiłam tak: na macierzyński przeszłam 14 danego m-ca, więc od 1 do 13 płaciłam normalny ZUS (cały, ale nie od wysokiej podstawy), a od 14. już tylko zdrowotne.
  Pozdrawiam.

  • Kortina Odpowiedz

   OK. Rozumiem. Dzięki za info :)

  • beata Odpowiedz

   viva31. hymmm to ja już teraz nie wiem, dokładnie pani na infolini mi tak powiedziala, i sądziłam że informacje z infolini są raczej już pewne a tu wychodzi na to że kolejny raz nie ma co na interpretacje przepisow w ZUS co liczyć!!!!

   Czyli co? mam rozumieć że jeśli jestem teraz na wysokim macierzyńskim(rodzicielskim) do 31.maja to od 1czerwca mogę iść na chorobowe też duże skoro opłaciłam TYLKO JEDNĄ WYSOKĄ SKŁADKĘ za miesiąc przed porodem.????

 13. viva31 Odpowiedz

  Beato, dokładnie tak. Będziesz dostawała 100% tego co do tej pory, gdyż będziesz na zwolnieniu ciążowym. Potem z automatu przechodzisz na macierzyński – też wysoki. Musisz jednak pamiętać aby mieć ciągłość!!! Nie możesz zrobić sobie nawet jednego dnia przerwy, gdyż wtedy będziesz musiała chorobowe opłacać od początku, tj. 3 pełne m-ce od najwyższej podstawy. Kobieta na infolinii wprowadziła cię w ogromny błąd. Ja też na początku zapłaciłam tylko jeden wysoki ZUS, potem przeszłam na macierzyński i gdy tylko się skończył od razu poszłam na chorobowe lekarskie. …i tak oto zachowałam ciągłość. ZUS wciąż płaci bez kontrolowania :-)
  Pozdrawiam.

  • beata Odpowiedz

   Viva;) Dziękuję serdecznie za odpowiedz;)
   Pozdrawiam

 14. baśka Odpowiedz

  witam, mam prośbę ile będzie wynosił mój zasiłek macierzyński (na rękę) jeśli płacę składki od podstawy 7 tys. dzięki

  • katik Odpowiedz

   7000-13,71%=6040-18% podatku doch-4953zł/30 dni-165,10 – stawka dzienna mnożona przez liczbę dni w mcu

   w przybliżeniu w mcu 30 dniowym – 100% netto – 4953
   80% =3962
   60% =2971

 15. Ruda.. Odpowiedz

  Witam, mam zamiar otworzyć firmę 2-3 miesiące przed porodem żeby otrzymać wysoki zasiłek. Boję się tylko kontroli z ZUS i odmowy wypłaty. Czy u kogoś była kontrola? jak wyglądała? Pozdrawiam

  • katik Odpowiedz

   jesli firma jest legalna, dziala, ma kontrahentow, to nie ma sie co bac Ja mialam kontrole. Bac sie trzeba jak firme otwierasz tylko po to zeby wyludzic zasilek

 16. Ania Odpowiedz

  W zeszłym roku założyłam działalność, zapłaciłam wysoki zus i po urodzeniu otrzymałam wysoki zasiłek. Cały czas prowadzę działalność. Moje pytanie – może ktoś się orientuje czy jest możliwość po skończeniu zasiłku wskoczyć na preferencyjny zus czy to wykluczone i muszę płacić wysoki? Dodam że przed macierzyńskim płaciłam 2 wysokie składki.

  • agnieszka Odpowiedz

   a ile dostajesz teraz tego macierzyńskiego ?? i ile musiałaś opłacać tzn wpłacać jakie kwoty??

 17. Ula Odpowiedz

  Witajcie.
  Mam krótkie pytanko
  Mam umowę o prace na pełen etat oraz działalność. Skl. Społeczna płace rownież z działalnosci.
  Z jakiego tytuły otrzymam zasiłek chorobowy?
  Prosze pomóżcie
  Pozdrawiam

  • monika Odpowiedz

   czy umowe o prae masz na min krajowa czy nizsza? jesli min krajowa to zasilek bedzie wyliczany na podstawie umowyo pracei wowczas niepotrzebnie oplacasz skl spoleczne, no chyba ze liczysz na wyzsza emeryture. wtedy mozesz oplacac tylko skladke zdrowotna (chyba ze swiadczysz uslugi wobec bylego pracodawcy)

 18. Dorota Odpowiedz

  A ja mam pytanie może nieco nieprzyzwoite ale…:)
  W lipcu kończy mi się zasiłek – ten wysoki. Byłam niby na preferencyjnym ZUSie. Jakie składki po zakończeniu zasiłku mam opłacać – społeczne? zdrowotne? mogę wskoczyć na te preferencyjne czy muszę płacić normalne – 2 lata prowadzenia działalności nie minęły.
  No i teraz ta nieprzyzwoitość – jak wygląda kwestia chorobowego przy L4 – podstawę też mam tę najwyższą? Kiedy pójść na zwolnienie aby nie płacić społecznych. Jak w ogóle wygląda l4 na działalności. Na macierzyńskim nie brałam L4 bo wydawało mi się niepotrzebne.

 19. młoda mama Odpowiedz

  W nawiązaniu do pytania Uli:
  miałam analogiczną sytuację – etat z pensją wyższą niż najniższa i własna działalność. Będąc w ciąży (i na bezpłatnym wychowawczym na starsze dziecko) założyłam dg. Opłacałam wysokie składki chorobowe i, gdy lekarz kazał mi się oszczędzać i wystawił L4 , otrzymywałam wysoki zasiłek chorobowy. W dniu porodu nabyłam prawo do zasiłku macierzyńskiego, jednak w tej sytuacji w pierwszej kolejności liczy się etat. Więc z tytułu dg zus odmówił mi wypłaty macierzyńskiego. Zasiłek macierzyński otrzymywałam jedynie od pracodawcy. (choć na infolini zus byłam przekonywana, że będę otrzymywała dwa zasiłki z tytułu dg i od pracodawcy). Podobno dwa zasiłki można otrzymać, jeśli się jest zatrudnionym na dwa etaty (pracodawcy bowiem muszą opłacać składkę chorobową za pracowników obowiązkowo).

 20. monika Odpowiedz

  Witajcie. w 2013 roku urodzilam dziecko, prowadzilam dg i bylam zatrudniona na umowe o prace ktora zpstala przedluzona do dnia porodu. bylam na zwolnieniu chorobowym ok 5 miesiecy przed porodem, pozniej macierzynski i rodzicielski.
  29kwietnia skonczyl mi sie rodzicielski, dg 30kwietnia zawiesilam. od 11 czerwca mam odwieszona dg, nie zglaszalam sie do zadnych skladek – rozumiem ze automatycznie bedzie mi naliczona minimalna skladka do ub spolecznego? (lacznie ok 1000zl?)

  co powinnam zrobic aby zglosic sie do ubezpieczenia chorobowego np od podstawy 3000zl? czy najlepiej bedzie to uczynic od 1 lipca? przerwy chyba nie musze robic bo nie bylam wczesniej zgloszona z dg dochorobowego? czy aby przyslugiwal mi zasilek chorobowy musze 90dni oplacac skladke chorobowa czyliprawie do konca wrzesnia?

 21. agnieszka Odpowiedz

  chciałam się zapytać jestem na macierzyńskiem z pierwszym dzieckim jjest to 10 miesiac i jestem w ciazy z drugim dzieckiem… chciałam się spytac czy jest jakas możliwość aby zwiekszyć macierzyńskie na drugie dziecko np gdyby mi w pracy zwiekszyli pensję czy jakto sie odbywa bo ja sie wogole nie znam na tym allbo gdyby mąż mnie zatrudnil i ile by mi musiał opłacać abym miała wysokie zwolnienie i macierzyńskie i na jaką kwote wtedy mogę liczyć

 22. Kasia Odpowiedz

  Byłam wyrejestrowana na 2 miesiące z chorobowego. Za miesiąc czerwiec zadeklarowałam maksymalną składkę termin mam na 18 lipiec.Firma działa 2 lata. Czy mogę iść na wcześniejsze macierzyńskie od 1 lipca i dostać maksymalny zasiłek macierzyński ??? CZy powinnam opłacić jeszcze lipiec ??

 23. Tiktak Odpowiedz

  Witam, prowadzę działalność od ponad roku. W kwietniu dowiedziałam się, że jestem w ciązy. 4 kwietnia moja księgowa zgłosiła mnie do chorobówki i w maju opłaciłam już wysoki zus. W maju złożyłam też dokumenty o zasiłek opiekuńczy 8 dni. Księgowa zapewniała mnie, że otrzymam w ten sposób okolo 1000 zł. W czerwcu dostałam zasiłek w wysokości 75 zł!! Pani w zusie poinformowała mnie, że to dlatego bo jestem zgłoszona od 4 a nie od 1 kwietnia. Miałam zamiar od lipca iść na chorobowe. Jak w takim wypadku bede miała wyliczone to chorobowe skoro pierwszy miesiąc nie był pełny? Czy wstrzymać się jescze z chorobowym do sierpnia? Boje się, że przez moją świetną księgową mogę zapomnieć o wysokim chorobowym i macierzyńskim:(

 24. Sabina Odpowiedz

  Kasia – mozesz isc na macierzynski od 1 lipca (wg przepisow mozna isc na urlop macierzyński 6 tygodni przed planowana data porodu). Za lipiec płacisz juz tylko składkę zdrowotną tj. 270, 40 zł

 25. ewa Odpowiedz

  czy ktoś wie jak to będzie
  jeśli skończy mi się macierzyński i wychowawczy ten wysoki
  i pójdę na zwolnienie zdrowotne
  będę otrzymywać zasiłek chorobowy w wysokim wymiarze ??????

 26. Kasia Odpowiedz

  PILNE!!! Dzisiaj urodził mi się syn. Przerwaliśmy z żoną chorobowe na 60 dni. Następnie (w czerwcu) nasz ksiegowy zgłosił nas do chorobowego, myslałem że wszystko ok, aż do momentu kiedy przedyktował mi kwoty do wpłaty do zus wyszło około 1200zł. Powiedziałem, że to nie tak. Stwierdził, że popełnił błąd i wykona korektę. Tak zrobił. Zadzwonił podał mi już prawidłowe kwoty. Zapłaciłem. Niestety od wtorku na platformie PUE nie widzę tych zmian? Czy straciłem 3500 zł czy da się to jeszcze odkręcić? Co robić !!! PILNE !!! Nie wiem czy za kolejny miesiąc też tak płacić ??

  • Mama Odpowiedz

   Przede wszystkim gratuluję synka :) Ja miałam podobną sytuację, moja księgowa złożyła do ZUS deklarację a następnie podała mi kwoty do wpłaty. Prawie mi serce stanęło jak zobaczyłam, że na deklaracji znajdują się składki od najniższej podstawy.
   Oczywiście księgowa natychmiast złożyła korektę w ZUS a ja opłaciłam maksymalne składki, zasiłek w pełnej wysokości został przyznany :)
   Jeżeli Wasz księgowy złożył korektę w terminie i w terminie dokonaliście wpłaty czyli bodajże do 10 dnia miesiąca to nie powinno być problemu

 27. ania14moon Odpowiedz

  Witam, proszę o pomoc bo jestem w kropce…
  Jestem w 31 tygodniu ciąży, cały czas pracuję na cały etat. Chciałam rozwiązać umowę z dniem 1 sierpień a od 2 sierpnia założyć działalność z najwyższą stawką. W związku z tym mam dwa pytania,1 czy mają być 30dni po sobie czy od 1 do 30 ?? 2 Czy nie będzie tutaj ciągłości ubezpieczenia przez co macierzyński będą wyliczać mi z 12 miesięcy ?

 28. ss Odpowiedz

  działalność gospodarcza jest prowadzona od 01.2014 bez chorobowego do dnia 01.07.2014 – od tego dnia chorobowe. niestety urodziłam za wcześnie o ponad miesiąc, czyli 29.07.2014. czy dostanę zasiłek macierzyński?

 29. kokaina Odpowiedz

  Witam, a co w takiej sytuacji? Jestem zatrudniona na umowie o pracę, 1/2 etatu, ( nie osiagam 1600brutto) od marca do dnia porodu ( w miedzyczasie bylam 1,5 msca na zwoleniu lekarskim od 10.05-21.06). Wrocilam do pracy, od 14.07 zas, zalozylam dodatkowo DG ( sugerowalam sie brakiem okresu wyczekiwania w przypadku macierzynskiego) i na dniach chce zaplacic skladki od najwyzszej podstawy. Czy tez ZUS wyliczy mi zasilek najnizszy, jesli to moaj pierwsza dzialanosc? Urodzę za jakis tydzien, czyli nie w miesiacu oplacenia skladek jako pierwszych, jak to wyglada, jesli nie oplacam ich za caly miesiac, ale nie rodze w miesiacu oplacania skladek? Czy beda 2 tytulu do zasilku, czy bedzie DG zsumowane zostamie z etatem i wyciagnieta srednia z mscy, w ktorych pracowalam wiecej niz polowe?

 30. monika Odpowiedz

  Prosze o inf jeśli ktoś wie: mam legalna działalność, powiedziano mi,ze aby otrzymywać wysoki chorobowy a potem macierzyński mam sie spóźnić z opalata skladki chorobowej za czerwiec,potem zglosic sie znowu teraz w sierpniu i zadeklarować i oplacic najwyższa skladke 2 razy i we wrześniu po drugiej składce iść na zwolnienie. Ale zastanawiam sie czy przerwanie ciaglosci na 30 dni ,bo tyle ma czerwiec wystarczy bo podobno trzeba przerwać ubezpieczenie na ponad 30 czy 31 dni. Wiec czy ktoś z Was zrobil podobnie jeśli chodzi o spóźnienie sie ze,skladka i,czy ktoś ma jakieś informacje czy spóźnienie się za czerwiec i potem ponowne zgloszenie,wystarczy,żeby liczyli do zasilku kwotę tylko od nowego okresu a nie za cały wcześniejszy okres.czy moze powinien to byc dluzszy miesiac czyli np spoznic sie za lipiec. prosze o inf jeśli ktoś coś wie bo mam sprzeczne informacje.z góry dziękuję.

 31. gabriela Odpowiedz

  Witam, prowadze dzialalnosc od 5 lat. placilam systematycznie skladki zus ( duzu ) ok 1000 zł. w lutym tego roku zaszlam w ciaze placac dalej skladke.. w marcu wyrejestrowalam sie na ponad miesiac ok 40 dni ze skladki chorobowej. od maja zarejestrowalam sie ponownie do skladki chorobowej w kwocie 8 tys zlotych. przez kolejno 3 miesiace ( maj, czerwiec , lipiec ) placilam po 3 tys miesiecznie zusu. od 4.sierpnia jestem na l4. termin porodu mam na 3listopad… MOJE PYTANIE.. w jakiej kwocie dostane zasilek chorobowy od takiej skladki??? I kiedy dostane? za sierpien , wrzesien, pazdziernik?? pierwsza chorobowe dopiero pod koniec wrzesnia??? I jak zostanie mi wyliczone od tej kwoty maciezynski przez kolejne 12 miesiecy… BARDZO DZIEKUJE Z GORY ZA ODPOWIEDZZZ

 32. Ola Odpowiedz

  Drogie Panie!!
  Jestem juz w trakcie zasiłku macierzyńskiego. Otrzymuję go w wysokości 6156zlprzez pierwsze 6 miesiecy poźniej (kolejne 6 miesiecy) bedzie to 60% od tej kwoty. Chciałam zazaczyc, że pomimo tego iż jestem na zasiłku macierzynskim w dalszym ciągu pracuję i wystawiam faktury. Wszystko jest zgodne z prawem i nikt nniczego mi nie morze zmiejszyc ani zabrać. Jesli chodzi o moja księgowa to strasznnie wpuszczała mnnie w maliny z tym zasiłkiemi o większości nie miała pojęcia. Dlatego same walczcie o swoje. Zachęcam bo warto a co najważniejsze mamy do tego PRAWO!!

  • Mamcia Odpowiedz

   A jaki ZUS płacimy po macierzyńskim z wysokiego ZUSu, czy już wiesz? Pozdrawiam

  • Magda Odpowiedz

   Hej czy miałaśjakieśkontrole, wezwania na przesłuchania?
   z góry dzięki za info :)
   Autorko strony – to najfajniesza i najprecyzyjniejsza stronka odnośnie przepisów z posród wieeeelu które przejrzałam :) Rozwiałas wiele moich watpliwosci, nietylko jesli chodzi o ZUS Pozdrawiam

 33. marta Odpowiedz

  Bardzo proszę o poradę przed pojsciem na macierzyński oplacilam 2 wysokie składki za 2 miesiące,teraz jak skończy mi się macierzyński chciałabym przejść na chorobowe L4,jak to by wygladalo w moim orzypadku,czy dostałabym wypłacone za to chorobowe i ile,bo podobno aby isc na l4 trzeba mieć opłacone składki za 90 pelnych dni.Bardzo proszę o porade,czy muszę dopłacić te wysokie składki do 90 dni czy tez nie.Pozdrawiam.

 34. Dorota Odpowiedz

  A ja mam chyba problem. Skończyłam macierzyński, przeszłam na L4 – najpierw miałam zwolnienie od lekarza rodzinnego na tydzień, później już od neurologa – za te dwa wypłacona chorobowe. ALE dziś przyszło mi wezwanie na badanie (podważają zwolnienie wystawione 25. sierpnia do 18 września) mam przynieść dokumentację ale jej mam mało – rtg jedynie, a rezonans mam po dniu badania w ZUS. Dostałam też od skierowanie na rehabilitację, ale terminy są dłuuugie (do lekarza ortopedy jestem zapisana dopiero na 18 października) no i co zrobić? Przełożyć jakoś badanie w ZUS, pow. jaka sytuacja, czy przyjść z tym co mam? badanie mam 12 września.

  • Magda Odpowiedz

   u mnie jest podobnie. za pierwszy tydzień zwolnienia lekarskiego otrzymałam zasiłek chorobowy ale gdy oddałam drugie zwolnienie lekarskie to po dwóch dniach miałam kontrolę w domu i dodatkowo wezwanie do lekarza orzecznika sprawdzającego zasadność zwolnienia. Nie wiem czego się spodziewać . Jak ktoś jest już po takim „spotkaniu” to może niech napisze jak poszło.

 35. Ewa Odpowiedz

  Dorota i jak poszło na komisji ?? Ja chce przejść tez na chorobowe po sko
  nczeniu zasiłku. jaka kwote otrzymałas
  chorobowego

 36. Magda Odpowiedz

  Jestem 9 miesiąc na macierzyńskim, wcześniej opłaciłam 2 składki dobrowolnego chorobowego. Jestem w 5 miesiącu ciąży. Czy jest możliwe, że zrezygnuję z zasiłku macierzyńskiego i z tym samym dniem przechodzę na ciążowe L4. byłam dzisiaj w ZUSIE i dostałam informację, że mam pozostać do końca macierzyńskiego (30 grudzień ) następnie za styczeń zapłacić składkę a w lutym (mam termin porodu) przejść na kolejne macierzyńskie ??? A co ze zwolnieniem lekarskim na 2 ciążę. Już coraz ciężej mam w pracy, planowałam zatrudnić pracownika i sama odpoczywać. Czy któraś z Was może mi coś podpowiedzieć ?

 37. roni Odpowiedz

  Witam, prowadzę dg od 4 lat i opłacam dobrowolne chorobowe, termin mam na marzec 2015. Przy założeniu ze przepisy zmienią się od 01.04.2015 roku. kiedy mam się zarejestrować i wyrejestrować z tego ubezpieczenia, żeby otrzymać macierzyński ?
  Co w ogóle powinnam zrobić, krok po kroku bo moja księgowa się nie orientuje, żeby nie przegapić terminu. Z góry dziękuję za odpowiedź życzliwym

  • edyta Odpowiedz

   Jesli chcesz zwiekszyc sobie podstawę to udaj sie do zus max z dniem 1.02 wyrejestruj i zarejestruj z max podstawa w marcu do dnia 10 oplac najwyzsza podstawę :) ja tak zrobilam i poszlo :)

 38. monikpoz Odpowiedz

  Witam, proszę o pomoc. Prowadzę firmęod 7 lat, w maju wyrejestrowałam się z dobrowolnego chorobowego, od 04.06 ponownie zarejestrowałam sie do ubezpieczenia od najwyższej kwoty 9300zł, od 07.07 poszłam na urlop macierzyński jaki otrzymam zasiłek?Księgowa wysłała zus zua o ponownym zarejestrowaniu do ubezpieczenia 04.06 [ale od 01.06 data powstania ubezpieczenia]

 39. Katii Odpowiedz

  Witam!
  Mam pytanie odnośnie mojej narzeczonej, która prowadzi własną działalność gospodarczą.
  Obecnie jest na urlopie macierzyńskim i otrzymuje wysokie świadczenia z ZUS (2 miesiące przed porodem opłaciła składki społeczne włącznie ze składką chorobową od najwyższej podstawy). Urlop macierzyński kończy się z końcem listopada. Jest w kolejnej ciąży i od 01.12.14r. będzie na zwolnieniu lekarskim aż do porodu a następnie na kolejnym urlopie macierzyńskim. Wiemy, że i na zwolnieniu lekarskim także będzie otrzymywać znacznie wyższe świadczenia z ZUS. Lecz prawdopodobnie od nowego roku mają się zmienić przepisy dotyczące sposobu obliczania wysokości świadczeń.
  Moje pytanie brzmi: czy jeśli mamy i będziemy mieli ciągłość w pobieraniu świadczeń (macierzyńskie – chorobowe – kolejne macierzyńskie), czy ZUS po nowym roku będzie na nowo wyliczał wysokość świadczeń? Czy musi kontynuować wypłacanie świadczeń już raz wyliczonych w momencie przejścia na pierwsze macierzyńskie? Zaznaczam, że nie będzie żadnej przerwy między urlopem macierzyńskim a zwolnieniem lekarskim.
  Bardzo proszę o odpowiedź bądź jakieś informacje. Pozdrawiam!

 40. edyta Odpowiedz

  Przechodzisz odrazu na chorobowe bez oplacania jakis tam skladek. Wazne bys poszla odrazu. Po macierzynskim nie ma jakiegos okresu wyczekiwaniam wiem to z wlasnego doswiadczenia :)

 41. edyta Odpowiedz

  Drogie Panie. Ja mam pytanie. Czy ktos wie od kiedy maja wejsc nowe przepisy dotyczące nowego zasilku??? Planujemy z mezem drugie dziecko . Prowadze dg 5 lat i chcialabym z tego jeszcze skorzystać nie wiem jednak czy jyz nie ubezpieczyć sie od max podstawy czy nie panikowac. Rozmowy na ten temat sa ale nin zatwierdzi sie ustawę troszkę czasu minie chyba. Ktoś cos w tej kwestii powie

 42. gocha Odpowiedz

  mialam wysoki macierzyński po nim przeszlam na l4 otrzymalam chorobowe ta sama kwote co na macierzyński. oczywiście po 3 tyg dostalam wezwanie do zus bylam na komisji i bez problemu ciagnelam dalej zwolnienie

  • Kortina22 Odpowiedz

   Ja też tak planuję zrobić. Od jakiego lekarza najlepiej wziąć L4???

 43. magda Odpowiedz

  Proszę o radę. Do 24 sierpnia 2014 byłam na wysokim macierzyńskim i rodzicielskim. Po macierzyńskim zgłosiłam się do ubezpieczeń ZUS- zrobiłam to w 12 dniu po zakończenia macierzyńskiego tj 05.09.2014 tzn, nie zrobiłam tego w ciągu 7 dni od zakończenia macierzyńskiego. teraz też opłacam wysoki ZUS. od wczoraj jestem na L4 z powodu choroby- angina. Jakie świadczenie zus dostanę za chorobę? a gdybym teraz zaszła w ciążę i poszła na L4 w związku z ciążą jaki dostanę zasiłek na L4- wysoki czy niski? jak będzie liczona postawa? z góry dziękuję

 44. Nadia Odpowiedz

  Mam pytanie, za październik zapłaciłam najwyższą składkę, w połowie listopada chcę przejść na urlop macierzyński urodzę na sam koniec listopada lub początek grudnia. US DRA z mniejszą podstawą za miesiąc listopad?

 45. gocha Odpowiedz

  ja mialam zwolnienie od rodzinnego, ale potwierdzenie dolegliwości od ortopedy usg barku i skierowanie na rehabilitacje, lekarz na komisji byl ok stwierdzil ze zasadne zwolnienie i dalej bralam od rodzinnego. grunt to zeby miec jakies wyniki badan jak wezwa na komisje a wezwa bo bardzo szybko wylapuja kobiety ktore po macierzynskim ida na zwolnienie

 46. marta Odpowiedz

  Czy po przejściu z macierzyńskiego na zwolnienie lekarskie muszę też zapłacić składke do zus-tzn tą zdrowotną,bardzo proszę o wiadomość.Pozdrawiam.Marta

 47. gocha Odpowiedz

  tak mimo ze jesteś na zwolnieniu masz opacac zdrowotna skladke

 48. marta Odpowiedz

  Do gocha,serdeczne dzięki za odpowiedz,mysle,ze mi się uda,bardzo bym chciała.Pozdrawiam serdeczniei zdrowka.

 49. Aga Odpowiedz

  Witam,
  mam pytanie do osób,które szły na wcześniejszy macierzyński po pierwszym jakiegoś miesiąca. Zaczynam urlop od 9 grudnia i Pani w ZUSie powiedziała,że za te 8 dni w grudniu mogę zapłacić składkę od niższej podstawy,nie muszę wcale od większej ( większą mam za cały listopad) i to nie spowoduje otrzymania niższego macierzyńskiego,ponieważ liczy się ,to,ze cały miesiac byłam na wyższym zusie. Czy któraś w Was płaciła cały miesiąc wyższą podstawę a później za parę dni następnego miesiąca od niższej podstawy i mimo wszystko otrzymała wyższy macierzyński?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 50. marta Odpowiedz

  Witam serdecznie czy mogę prosić o taka informacje a mianowicie czy po roku prowadzeniaDG i otrzymywaniu wysokiego ZUSU mogę zlikwidować DG i przejść na zasiłek dla bezrobotnych i czy będzie mi on przyslugiwal.Wysoka skladke oplacilam 2 miesiące przed porodem.Bardzo proszę o porade.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


siedem − = 4

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Przeczytaj poprzedni wpis:
Za wysokie podatki? Stracisz głowę ;)

Wpadłam przypadkiem na aryciekawy tekst z gazety prawnej o skutkach za wysokich podatków w historii naszego świata. Lubię poczytać o...

Zamknij