Jak otrzymać wysoki zasiłek macierzyński?

Kto chce mieć wysoki zasiłek? Niejedna przyszła mama interesuje się tematem, liczba zapytań w ostatnim czasie zdecydowanie wzrosła. Nic dziwnego, bowiem zgodnie z planowanymi zmianami, urlop macierzyński zostanie wydłużony do roku. Kto by nie chciał w tym okresie otrzymywać wysokich wypłat „nic nie robiąc”?

Instrukcja jest wyjątkowo prosta i działa, póki nie zamkną tej możliwości w przepisach. Na obecną chwilę, kiedy piszę ten post, nie słyszałam nawet o projekcie zmian w przepisach – ale na pewno gdzieś czai się ten pomysł. W końcu ZUS ma wielką dziurę w budżecie ;) Trzeba więc trzymać rękę na pulsie planując przejście na macierzyński, bo możemy się nieprzyjemnie rozczarować!

Prowadzenie działalności gospodarczej narzuca opłacanie składek z niej. Jeśli nie mamy innego ubezpieczenia społecznego, to musimy płacić z DG składki: rentowe, emerytalne, wypadkowe, FP (za wyjątkiem osób z preferencjami), zdrowotne.

Opłacanie tych obowiązkowych składek z perspektywy macierzyńskiego nic nie daje – za wyjątkiem zdrowotnego, dzięki któremu możemy pójść do lekarza i zapłacić za nas ma NFZ.

Jeśli dodatkowo zaczniemy opłacać składkę dobrowolną – składkę chorobową – przez pewien czas, uzyskamy dodatkowe uprawnienia. Podstawowym jest wypłata zasiłku przez ZUS za okres choroby lub urlopu macierzyńskiego.

Wysokość zasiłków chorobowych/macierzyńskich jest zależna od wysokości składek, które się opłaciło. Dzięki tej zależności – zwiększając swoje składki płacone z prowadzonej firmy – otrzymujemy wyższe zasiłki.

Zasiłek chorobowy można dostać po co najmniej 90 dniach od ubezpieczenia, pod warunkiem że regularnie i w terminie zapłacimy składki (bez spóźnień).

Zasiłek macierzyński można dostać bez czekania – jeśli tylko zgłosimy się do ubezpieczenia chorobowego przed porodem. Przysługuje bowiem „bez wyczekiwania”, jak to określają księgowe.

Jedyny problem – w jakiej wysokości ten zasiłek dostaniemy.

Od czego zależy wysokość zasiłku?

Jeśli wcześniej nie mieliśmy ubezpieczenia chorobowego… To sprawa jest prosta. Zgłaszamy się do ubezpieczenia co najmniej na jeden miesiąc przed porodem. Nasze ubezpieczenie musi objąć co najmniej cały miesiąc kalendarzowy zanim macierzyński się zacznie.

Wypłaty z ZUSu są na podstawie średniej podstawy składek z okresu ubezpieczenia – za wyjątkiem tych miesięcy, w których już było się na macierzyńskim.  Przykład:

a. zgłosimy się 1 lutego do ubezpieczenia, urodzimy pod koniec marca – macierzyński rozpoczyna się w marcu i nasz zasiłek będzie obliczony na podstawie składek zapłaconych za luty

b. zgłosimy się 1 lutego do ubezpieczenia, pójdziemy na macierzyński już w lutym (dziecko urodzi się wcześniej albo ktoś źle nam podszepnie by pójść na 2 tygodnie przed planowanym porodem na macierzyński) – nasz zasiłek będzie obliczony nie na podstawie zapłaconych za luty składek, ale od najniższej możliwej podstawy. Oznacza to, że młoda mama dostanie brutto zasiłku 2 227,80 zł albo… 480 zł, jeśli jest nowym przedsiębiorcą.

Niefajnie. Więc trzeba się ubezpieczyć, upewnić – że nasz urlop macierzyński nie zacznie się za wcześnie. Czyli lepiej dmuchać na zimne i zgłosić się te 2 miesiące przed planowanym porodem a niem miesiąc. Mamy wtedy spokojną głowę.

Nawet bez wydłużenia urlopu o rodzicielski jest to opłacalne. A teraz – po wydłużeniu – jeszcze bardziej.

Jeśli mieliśmy wcześniej ubezpieczenie chorobowe, to sprawa się nieco komplikuje. Ale o tym w kolejnym artykule.

Instrukcja jak załatwić formalności do wysokiego zasiłku macierzyńskiego.

Jeśli wcześniej prowadziłaś firmę – wyrejestruj się na druku ZUS ZWUA i zarejestruj na ZUS ZUA do ubezpieczeń:

- obowiązkowych: emerytalne, rentowe, wypadkowe

- dobrowolnych: chorobowego

Jeśli nie prowadziłaś firmy wcześniej i dopiero ją rozpoczęłaś – zarejestruj się na druku ZUS ZUA do ubezpieczeń:

- obowiązkowych: emerytalne, rentowe, wypadkowe

- dobrowolnych: chorobowego

Najlepiej zrobić to na dzień 1 miesiąca kalendarzowego dwa miesiące przed planowanym porodem. Chodzi o to, by zapłacić wysokie składki za pełen miesiąc kalendarzowy, zanim zacznie się urlop macierzyński.  Np. planowany poród koniec kwietnia – zgłoś się najpóźniej od 1 marca.

Jeśli przez zrządzenie losu, urodzisz wcześniej – i macierzyński zacznie się w tym samym miesiącu w którym się zgłosiłaś na ZUS ZUA, dostaniesz najniższy zasiłek z możliwych – bez względu na wysokość zapłaconych składek!

Następnie składasz ZUS DRA za miesiąc, w którym się zgłosiłaś. W naszym przykładzie jest to marzec. Za marzec na DRA dopiero mówisz ZUSowi od jakiej podstawy opłacasz składki. Im wyższa podstawa – tym wyższe składki społeczne i FP niestety. Składka zdrowotna nie jest podwyższana.

Trzeba zapłacić składkę i złożyć DRA terminowo.

W następnym miesiącu zaczyna się macierzyński.  Jeśli już dostałaś zasiłek, płacisz wysokie składki społeczne tylko za czas przed rozpoczęciem urlopu macierzyńskiego (za czas macierzyńskiego już nie opłacasz społecznych), składasz DRA. Również terminowo.

Jeśli jeszcze nie dostałaś zasiłku, płacisz składki za cały miesiąc. W momencie kiedy ZUS wypłaci ci zasiłek, składasz korektę DRA i masz nadpłatę składek. Z tą nadpłatą można zrobić dwie rzeczy: 1. poprosić o przeksięgowanie na poczet innych składek (np. zdrowotnych, które będzie i tak trzeba płacić) albo 2. poprosić o zwrot na konto.

Z następny miesiąc, za który masz do zapłaty tylko składkę zdrowotną, też składasz DRA i płacisz składkę.

Do końca macierzyńskiego dostajesz wysoki zasiłek i płacisz do ZUSu tylko zdorwotne (obecnie 261,73).  Zdrowotne odlicza się od podatku dochodowego, więc jest nawet lepiej rozliczane niż koszty uzyskania przychodu.

W trakcie macierzyńskiego można prowadzić działalność normalnie. Nie trzeba nikogo zatrudniać.

Oczywiście tak prosta sprawa spotyka się z reakcją w ZUSie. Wielokrotnie było tak, że bez powodu obniżali wypłatę zasiłku, po czym młode mamy sądziły się z ZUSem. I w większości wygrywają… Na pocieszenie podam znany i kursujący wyrok Sądu Najwyższego w podobnej sprawie:

Wyrok SN z 5 grudnia 2007 r., opubl. Lex nr 346189, sygn., akt II UK 106/07:

„Sędziowie, uznali, że kobieta prowadząca własną firmę, wiedząc o tym, że jest w ciąży, na krótko przed porodem ma prawo zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i zadeklarować wysoką podstawę wymiaru składek po to, by otrzymać wysoki zasiłek macierzyński. Jeśli zadeklarowana kwota podstawy wymiaru składek nie przekracza kwoty maksymalnej (czyli 250 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia), ZUS nie ma prawa z urzędu obniżać do minimalnej podstawy wymiaru składek, żeby zapłacić niższy zasiłek.”

 Potem dorzucę kwoty – w piątek wieczorem nie chce mi się zwyczajnie ;)

——————————————————————————————

 

Powyższy wpis ma charakter informacyjny. Jeśli masz pytania do tekstu – zapraszam do komentowania.

Jeśli masz pytania odnośnie własnej sytuacji i szukasz porady, skontaktuj się z ZUSem!

W zeszłym roku  ZUS uruchomił infolinię, na której można uzyskać wszelkie informacje i porady od ekspertów (coś na kształt Krajowej Informacji Podatkowej), można zadać pytanie również przez czat na głównej stronie zus.pl lub napisać maila.

Centrum Obsługi Telefonicznej
801 400 987* – numer przeznaczony do obsługi połączeń z krajowych telefonów stacjonarnych
22 560 16 00* – numer przeznaczony do obsługi połączeń z telefonów komórkowych oraz stacjonarnych krajowych i zagranicznych.
Konsultanci są dostępni:
w dni robocze pon. – pt.: godz. 8.00 – 18.00
Automatyczny System Informacyjny dostępny:
24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu

Skontaktuj się z ZUS przez Skype Skype: zus_centrum_obslugi_tel

Skontaktuj się z ZUS za pomocą komunikatora Skype.
Połączenia wykonywane za pośrednictwem Skype są automatycznie przekierowywane do Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS.
W przypadku braku możliwości połączenia przez Skype prosimy o ponowną próbę połączenia po upływie kilku minut.
Skontaktuj się z ZUS za pośrednictwem poczty elektronicznej e-mail Adres e-mail do zapytań ogólnych: cot@zus.pl

Za pośrednictwem poczty elektronicznej e-mail należy kierować wszelkie pytania ogólne z zakresu działalności ZUS.
Poczta elektroniczna e-mail nie gwarantuje bezpieczeństwa przekazywanych informacji, dlatego nie należy za jej pośrednictwem przekazywać informacji osobistych.
Zadaj pytanie pracownikowi ZUS Czat z Konsultantem

Zadaj pytanie pracownikowi ZUS a na każde Twoje pytanie uzyskasz odpowiedź on-line.
Usługa dostępna w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 18.00.
Skontaktuj się z ZUS za pośrednictwem formularza

Formularz kontaktowy zapytania ogólnego
Za pośrednictwem formularza należy kierować wszelkie pytania z zakresu działalności ZUS.
——————————————
Aktualizacja z 13 maja 2013:

Opracowanie dot. zmian w zasiłkach od września 2013.

——————————————

Powiązany artykuł o zmianach od czerwca 2013:

Kiedy zaczyna się macierzyński – zmiany od 2013.

——————————————

 

http://wkreciejnorze.pl/kiedy-zaczyna-sie-macierzynski/

1 018 Responses to Jak otrzymać wysoki zasiłek macierzyński?
 1. Elwira Odpowiedz

  Witam. Mam termin porodu na 21.03.2015. Prowadzę działalność od maja na niskim ZUSie. Jakie byłoby najlepsze rozwiązanie dla mnie żeby uzyskać wysokie macierzyńskie? Wyrejestrować się z dobrowolnego chorobowego na grudzień i styczeń i zarejestrować się ponownie i zapłacić wysoki ZUS za luty a od 1.03 przejść na wcześniejszy macierzyński? Czy podnieść składkę już od stycznia? Jakby wyglądała kwestia opłat gdybym przeszła wtedy w połowie lutego na wcześniejszy macierzyński? Proszę o poradę.

 2. olivii Odpowiedz

  Witam-właśnie otrzymałam wysoki zasiłek i chcę się podzielić swoim doświadczeniem. Poród był w sierpniu, z początkiem września opłaciłam wysokie składki co okazało się niepotrzebne. Od tego terminu Zus miał 30dni na decyzję. Początkiem października otrzymałam informacje ze jest postępowanie i kontrola. Wyglądała tak że miałam przesłać dokumenty, wysłałam wszystko co przyszło mi do głowy ze może być potrzebne (nawetjkopie dyplomów). Nie byłam wyzwania na rozmowę, jedynie do podanych przeze mnie świadków został wysłany list z prośbą o potwierdzenie. Ja faktycznie prowadziłam i prowadzę działalność, więc dokumentów miałam sporo. na kontrolę ZUS miał 60dni. Po otrzymaniu decyzji pozytywnej Zus ma kolejne 30dni na wypłatę -wówczas już z wyrównaniem. Życzę powodzenia osobom które mają prawdziwą działalność -wtedy nie ma się co obawiać!

 3. gocha Odpowiedz

  do aga jesli oplacisz od niższej te kilka dni to bedzie się liczyla średnia radzila bym te kilka dni zapłacic od wyzszej podstawy ja również mialam taką sytuację

 4. betka Odpowiedz

  do Aga, też miałam taką sytuacja i opłaciłam od najniższej podstawy a wysoki macierzyński dostałam, do średniej liczą się tylko pełne miesiące

 5. Kortina22 Odpowiedz

  Jaka jest teraz wysokość składki którą trzeba zapłacić żeby iść na wysokie l4, interesuje mnie konkretna kwota

 6. marta Odpowiedz

  witam serdecznie i bardzo proszę o pomoc a mianowicie mam taki problem miałam urlop macierzyński z DG,oplacalam wysokie składki i miałam wysoki zasiłek,urlop macierzyński rozpoczęłam go 03.12.2013,i myslalam,ze skonzyl mi się 02.12.2014 a ponieważ 01.12.2014 bardzo się rozchorowałam to od 03.12.2014 musiałam pojsc na l4 i teraz mam problem bo zus nie che mi wyplacic zasiłku chorobowego twierdzac,ze 02.12.2014 skonczyl mi się urlop macierzyński i zwolnienie powinnam mieć od 02.12.2014 a nie od 03.12.2014 i ze jest 1 dzień przerwy.Moja ksiegowa napisala pismo wyjasniajace ja zaplailam skladke spoleczna 100zl za ten jeden dzień i teraz nie wiem co robic dalej,bardzo proszę o pomoc.DZwonilam do ZUS to mi powiedzieli ze maja czas 3 miesiące na rozpatrzenie tej sprawy.Proszę o pomoc o robic,jestem naprawdę w bardzo trudnej sytuacji a choruje nadal.Bardzo proszę o pomoc.

 7. emila Odpowiedz

  Do Marta. Chyba może być problem bo ZUS potraktuje to jako dzień przerwy i nie ma ciągłości ubezpieczenia. Wszystko pewnie zależy od osoby która to rozpatrzy. Trzymam kciuki. Ja tez mam problem od 14.03.14 jestem na macierzyńskim do 13.03.15. Teraz chce iść od 13 marca na l 4 wwcześniej miałam za dużo opłacanych składek i nie miałam płacić zdrowotnego pręż parę miesięcy bo miałam nadpłaty co się okazało bzdura ze nie można tego tak skorygować. Niemam tteraz opłacone zdrowotnego czyli nie mogę iść na l4 nie wypłaca mi go??

 8. marta Odpowiedz

  Do Emila,dzięki za wiadomość,czekam teraz z niecierpliwosia na decyzję ale marnie to widzę,ale może chociaż wypłacą mi od najniższej podstawy,no zobaczymy,a jak TY Emilo myślisz?Jak tylko w mojej sprawie cos będzie wiadomo zaraz dam Tobie znac.A Tobie życzę wszystkiego dobrego,żeby Twoja sprawa pomyślnie się zakończyła.Pozdrawiam.

 9. Izabelka Odpowiedz

  Dziewczyny-działa to jeszcze?Księgowa mi powiedziała,że już nie:( Mam zawieszoną firmę,ale chciałabym zrobić ten „myk” jeszcze raz.Tylko księgowa klina mi zabiła,że to już nie działa,bo weszły nowe przepisy od stycznia.Ktoś coś wie??Proszę odpowiedzcie.

 10. marta Odpowiedz

  Do Emili,pragnę donieść,że u mnie wszystko się wyjaśniło i wszystko jest ok Pozdrawiam.

 11. marta Odpowiedz

  Witam i mam prośbę a mianowicie chodzi mi o taką sprawe,która mnie dotyka a mianowicie prowadze dzialalnosc gospodarcza,byłam w ciązy oplacalam wysoką skladkę i przeszlam na urlop macierzynski,otrzymywalam wysoki zasilek,w czasie tego urlopu nie prowadzilam dzialalnosci poniewaz chorowalam,po skonczeniu macierzynskiego,lekarz zasugerowal mi ze powinnam kontynuowac leczenie i tak tez zrobilam,po macierzynskim przeszlam na l4,do tej pory wykorzystalam już 158 dni zwolnienia l4 i teraz okazuje się ze znowu jestem w ciąży,co teraz,co dalej jestem w wielkim klopocie,bardzo prosze o rade co mam robic?Bardzo prosze o rade,czy przerwac l4,czy nie czy chorowac dalej czy moge dalej chorowac zeby zachowac ciaglosc,ale jak to sie ma skoro wykorzystam juz chorobowe te 182 dni to czy bedac w ciazy zachowam ciaglosc i moge dalej chorowac poniewaz ciaze bardzo zle znosze,bardzo prosze o rade,bede wdzieczna.

 12. Ala Odpowiedz

  Witam,
  Ja mam inny problem. Jestem na zasiłku chorobowym od 2 miesięcy. Świadczenie dostałam. Ale miałam kontrole z ZUS, nie było mnie w miejscu zamieszkania bo od tygodnia mieszkam gdzie indziej i ZUS był na starym mieszkaniu. Dostałam pismo aby wypełnić oświadczenie dlaczego przez 3 dni nie zastano mnie pod adresem podanym w zwolnieniu. Świadczenie zostało mi wstrzymane do wyjaśnienia sprawy Co mam w takiej sytuacji zrobić. Ile dni mam na poinformowanie ZUS o zmianie miejsca zamieszkania? Proszę o poradęDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


2 + = sześć

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Przeczytaj poprzedni wpis:
Za wysokie podatki? Stracisz głowę ;)

Wpadłam przypadkiem na aryciekawy tekst z gazety prawnej o skutkach za wysokich podatków w historii naszego świata. Lubię poczytać o...

Zamknij