Kiedy zaczyna się urlop macierzyński? Nowe zasady od czerwca 2013!

Niejedna przyszła mama, a nawet obecna, głowi się nad odpowiedzią na pytanie: Kiedy właściwie zaczyna się urlop macierzyński? Czy mogę zacząć macierzyński wcześniej, przed porodem? Co w sytuacji gdy urodzę w innym terminie niż planowany (a tak jest zazwyczaj)?

W czerwcu rząd zafundował nam wszystkim zmiany w zasadach wypłaty zasiłków macierzyńskich, także wprowadzono szumnie zapowiadany zasiłek rodzicielski. Przy okazji zmieniono zasadę, kiedy zaczyna się urlop macierzyński.

Początek macierzyńskiego to nie zawsze narodziny, można zacząć wcześniej

Początek urlopu macierzyńskiego zapisany jest w Kodeksie Pracy (także w przypadku osób, które prowadzą firmę). Co do zasady początkiem urlopu macierzyńskiego jest dzień narodzin. Możemy jednak zacząć macierzyński wcześniej ? maksymalnie 6 tygodni przed przewidywaną datą porodu. Dla przykładu, przewidywana data jest na 1 sierpnia, możemy już dzisiaj iść na macierzyński. Nieistotna jest rzeczywista data narodzin, czy dziecko urodzi się w sierpniu, czy może za dwa dni, czy może we wrześniu. Przepis odnosi się do przewidywanej daty porodu, więc istotne jest tylko jaki przewidywany termin ustalą nam lekarze.

Macierzyński można rozpocząć najwcześniej na 6 tygodni przed przewidywaną datą narodzin, a fakt narodzin w innym terminie nam tego nie zmieni.

Wcześniej przepis mówił, iż co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu. Nie znam statystyk zusowskich dotyczących rozpoczęcia urlopów macierzyńskich, w tym także związanych z adopcją, jednakże zapewne nie bez powodu ten przepis zmieniono. Czyżby macierzyńskie notorycznie zaczynały się zbyt wcześnie, szczególnie w przypadku przedsiębiorczych mam nie posiadających prawa do zasiłku chorobowego? ;)

Chorobowe i macierzyńskie ? nie można jednocześnie

Jeśli jesteśmy na urlopie chorobowym, trwa on oczywiście do jakiegoś założonego terminu wskazanego na zwolnieniu lekarskim. W czasie tego urlopu mogą nastąpić narodziny ? wówczas w przez fakt narodzin automatycznie kończy się chorobowe, i zaczyna się tego dnia macierzyńskie. Nie można być jednocześnie na chorobowym i macierzyńskim. Macierzyńskie zastępuje chorobowe.

Inne zmiany

To nie jedyna zmiana, jaką rząd wprowadził. Jeszcze nie zdążyłam przygotować opisów wszystkich zmian, a już zapowiedzieli następne. Do końca lipca pojawią się odpowiednie artykuły, proszę nie pytajcie w komentarzach o sedno najnowszych zmian – odpiszę wam na to w osobnym artykule.

7 Responses to Kiedy zaczyna się urlop macierzyński? Nowe zasady od czerwca 2013!
 1. Pola Odpowiedz

  Witam, prowadzę działalność od 2 lat. Od 1-go lutego wyrejestrowałam się z dobrowolnego chorobowego i od 1-go czerwca zgłosiłam ponownie, przy czym jednocześnie od 1-go czerwca skończył mi się preferencyjny ZUS i weszłam na duże składki ? ja zadeklarowałam od maksymalnej podstawy (czyli w lipcu opłaciłam tą maksymalną za czerwiec). Termin porodu mam na 13 sierpnia. Planuje przejść na wcześniejszy macierzyński, chcę to zrobić 15-go lipca (według nowej ustawy mogę to zrobić maksymalnie na 6 tyg. przed planowanym terminem porodu). Czyli z tego co udało mi się do tej pory ustalić wysokość zasiłku zostanie naliczona od podstawy za pełny miesiąc przed powstaniem niezdolności, czyli skoro niezdolność od 15-go lipca to na podstawie składki za czerwiec, a tam miałam maksymalną. Za lipiec mogę więc opłacić już podstawową i wtedy dostanę jeszcze zwrot za ten czas po 15 lipca, tak? Czy radzisz żeby za lipiec także opłacić tą wysoką składkę (wiem że wtedy nie dostane zwrotu) żeby nie było że jakoś inaczej obliczą mi wysokość zasiłku, chociaż mówią mi że obliczają za pełny miesiąc przed powstaniem niezdolności, czyli u mnie za czerwiec. Co radzisz? Szukam rozwiązanie najbardziej korzystnego dla siebie, dlatego pomyślałam o tym wcześniejszym macierzyńskim. Proszę pilnie o odpowiedź i z góry dziękuję pozdrawiam serdecznie

 2. justyna Odpowiedz

  witam.mam problem bo moje księgowe mi odradzają opłacenie wysokich składek aby dostać wysoki macierzyński.twierdzą ze zus mnie do sądu poda ale mam gdzieś ich gadanie i tak zrobie swoje tylko chciałm jeszcze się poradzć żeby wiedzieć co im powiedzieć w księgowości. prowadzę działalność już 4 lata.przewidywalny termin porodu to 11 grudzień 2013 .prosiłabym o dokładny opis kiedy co i jak mam zrobić bo już od tego czytania troszkę się zakręciłam i nie wiem czy dobrze myślę???czy w czasie kiedy będę na macierzyńskim będę mogła na 2-3 godz chodzić do pracy ?czy jak mnie” przyłapią” to zostanie mi zabrany zasiłek?

  • Krecik Odpowiedz

   Justyna, cała instrukcja dostępna jest w tym artykule: http://wkreciejnorze.pl/jak-otrzymac-wysoki-zasilek-macierzynski/

   Trzeba tylko miesiące sobie zamienić na te, które dotyczą ciebie, artykuł jest bowiem sprzed paru miesięcy.

   Co do prowadzenia działalności w czasie macierzyńskiego – można ją normalnie prowadzić, w odróżnieniu od czasu chorobowego gdzie trzeba wstrzymać się od osobistego świadczenia usług ;) A więc spokojnie przez 2-3 godziny możesz działać, jeśli będziesz chciała.

  • Gosia Odpowiedz

   ZMIEŃ KSIĘGOWĄ. Dupa nie księgowa albo zazdrosna o kasę. Jak masz działalność już 4 lata, to nikt nawet cię nie będzie sprawdzał czy działalność jest fikcję czy prawdą. Sprawdzają tylko działalności założone tuż przed porodem.

 3. Marzenka Odpowiedz

  Czy powyższa zmiana dotyczy również osób prowadzących działalność gospodarczą?

  Planowana data porodu przypada np. na koniec października. Z dniem 1 września rozpoczynam działalność gospodarczą.
  Opłacam maksymalną składkę w październiku za wrzesień i od 1 października przechodzę na urlop macierzyński.

  Czy takie rozwiązanie nie przekreśla możliwości otrzymania maksymalnego zasiłku macierzyńskiego?

  Pozdrawiam serdecznie

 4. ami Odpowiedz

  Hej dziewczyny napiszcie mi proszę, czy podczas chorobowego (po opłaceniu wysokiej składki przez 3 m-ce), należy zatrudniać pracownika? Mi również księgowa truje, żebym zatrudniła, bo to niby ma wpływ na ewentualną kontrolę, czy któraś w Was miała podobną sytuację i może coś doradzić?

  • panna Anna Odpowiedz

   Jeżeli przedsiębiorca w czasie swojego chorobowego chce aby firma funkcjonowała ( świadczenie usług, sprzedaż towarów) to oczywiście będzie mu do tego potrzebny pracownik czy zleceniobiorca. Jeżeli w okresie chorobowego przedsiębiorca „wstrzyma” działalność (nie będą wyk. usługi/ sprzedaż) to nie ma potrzeby zatrudniania pracowników/ zleceniobiorców. I wtedy podczas ewentualnej kontroli nikt nie ma prawa się przyczepić. Zastosowałam 2. opcję- była kontrola- bez zastrzeżeń.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


+ 9 = czternaście

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wprowadzili oficjalnie urlop rodzicielski – prezydent podpisał nowelizację ;)

W poniedziałek prezydent złożył podpis pod nowelizacją, która wprowadziła dodatkowy półroczny urlop następujący po urlopie macierzyńskim  oraz trochę wydłużyła czas...

Zamknij