Kontakt

Jestem przedsiębiorcą trzeci rok. Prowadzę własną jednoosobową firmę, opisuję tu głównie podatkową stronę prowadzenia działalności gospodarczej. Podatek od obrotu i podatek od dochodu, ubezpieczenia ZUS, wynajem nieruchomości, codzienne zmagania z „systemem”, sposoby na zmniejszenie uciążliwości polskiego prawa – to wszystko znajdziesz na moim blogu.

Możecie przeczytać tu m.in. o tym, czy warto zostać  vatowcem, jak to wpłynie na funkcjonowanie waszej firmy i wiele osobistych uwag no naszej przeregulowanej polskiej rzeczywistości.

Jeśli masz ochotę/potrzebę napisać do mnie, zapraszam do zamieszczania komentarzy na blogu lub wysłania wiadomości z formularza poniżej:

Twoje imię (wymagane)

Twój e-mail (wymagane)

Temat

Twoja wiadomość

40 Responses to Kontakt
 1. Aneta Odpowiedz

  Dzień dobry,czy to prawda ze nowa podstawa która będzie naliczona do wysokiego zas. macierzyńskiego może być naliczona z m-ca poprzedzajacego urodzenie dziecka nawet jeśli jest zadeklarowany niepełny?Np. poród 25.08.13 opłata wysokiej składki chorobowej za lipiec ale od 07.07.13 co prawda i tak płacę skladki za całą podstawę i nieważne jest to, że zaczynam płacić od 08.07 gdyż składka nie jest naliczana proporcjonalnie.Natomiast prawo do zas. macierzyńskiego przysługuje bez wyczekiwania pomimo że nie ma płatnosci w obiegu 1 m-ca kalendarzowego.(Tylko czy przysługuje ten max. zas.mac.?) I jeszcze jedno pytanie odnośnie przerwy w opłacaniu dobrowolnego chorobowego, a mianowicie czy ta przerwa musi być zrobiona od 1 dnia m- ca kalendarzowego czy może być to np. od 06.06.13 do 06.07.13 ? Co ciekawe z Zus-u dowiedziałam sie, iż aby byla naliczona nowa podstawa do podwyższonego macierzyńskiego może być mniejsza przerwa w oplacaniu składek jak 30-31 dni tylko nie wiem czy to byla kompetentna odpowiedź. Może mój przypadek zainteresuje tych którzy nie łapią się na pełne m-ce kalendarzowe.Pozdrawiam, czekam na odpowiedź.

  • Krecik Odpowiedz

   art. 36. 1. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
   Ten przepis zamyka sprawę ;/

 2. Karolina Odpowiedz

  Jestem w czwartym miesiącu ciąży a od blisko 3 miesięcy prowadzę działalność, (o ciąży dowiedziałam się dopiero miesiąc po założeniu działalności). Jednakże ze względu na przemęczenie jakie niesie ze sobą pielęgnowanie osób starszych, pomoc przy dźwiganiu itd. ginekolog zaleca abym zaprzestała pracy. Nie chcę jednak zawieszać działalności bo wiem że w niedługim czasie mogłabym przejść na zwolnienie lekarskie. Poza tym ta praca przynosi dobry dochód. Dlatego od samego początku w ZUS-ie zadeklarowałam podstawę ok. 8700, z czego co miesiąc opłacałam składki w wysokości ok. 3000 zł łącznie z chorobowym. Niedługo minie 90 dni karencji potrzebnej do mocy skorzystania z chorobowego i jestem pewna że jeśli sama nie porzucę pracy ze swoimi podopiecznymi lekarz skieruje mnie na L4. Czy gdybym zgodziła się na zwolnienie to ile będzie wynosić zasiłek chorobowy i czy gdybym musiała pozostać na zwolnieniu aż do porodu to czy automatycznie po porodzie przechodzę na zasiłek macierzyński wyliczony z dotychczasowych 3 miesięcy składkowych, czyli od podstawy 8700? Dodam że zanim otworzyłam działalność byłam zarejestrowana w UP i miałam przyznany zasiłek dla bezrobotnych, nie wykorzystałam go jednak za cały okres gdyż wcześniej podjęłam samozatrudnienie.

  • Aneta Odpowiedz

   http://wkreciejnorze.pl/jak-otrzymac-wysoki-zasilek-macierzynski/#comment-1529 – Szkoda, że na tej stronie nikt nie dpowiada może autorka Krecik nie ma czasu, a pod tamtym tematem nie można dodawać komentarzy, ja niestety nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie najlepiej zadzwonić na infolinie do Zus-u autorka tematu podaje tam kontakt.

   • Krecik Odpowiedz

    Karolina dostała odpowiedź inną drogą ;)
    Wyłączenie komentarzy było świadome, nie mam czasu.

    • beti1703 Odpowiedz

     witaj Kreciku, mam prośbę
     potrzebuje się z Tobą skontaktować prywatnie, chciałam skorzystać z pomocy w wypelnieniu dokumentow poniewaz nie mam swojej ksiegowej, a Ty wydajesz mi sie kompetentna bo juz nie raz doradzilas mi na tym blogu,
     masz dzialalnosc wiec chce skorzystac odplatnie z pomocy. Prosze o kontakt na maila
     Pozdrawiam Beata

    • Fiolka Odpowiedz

     Witam
     Ja mam pytanie odnosnie skladek preferencyjnych
     Jestem aktualnie na takich i chce podniesc je przed rozwiazaniem Czy to ze jestem na tzw „skroconym zusie’ bedzie mi kolidowalo z wysokim macierzynskim?

     • Krecik

      Jeśli nie opłacałaś dotychczas składki chorobowej, to w niczym to nie koliduje.

     • Fiolka

      Dziekuję za odpowiedź :)
      Pozdrawiam :)

 3. Mama11 Odpowiedz

  Witam , mam pytanie jestem aktualnie zatrudniona na umowę o pracę natomiast zamierzam z niej zrezygnować otworzyć działalność , proszę o informacje po jakim czasie muszę otworzyć działalność aby skorzystać z preferencyjnego macierzyńskiego oraz ewentualnie L4 w przypadku takiej konieczności , termin mam na październik , oraz czy jest taka możliwość ze w przypadku zmian np. nie otrzymam zasiłku macierzyńskiego . z góry dziękuje za pomoc i czekam na twoje propozycję Kreciku

  • Krecik Odpowiedz

   Mama 11,
   Żaden projekt zmian w przepisach nie wyłączał możliwości nabycia uprawnień do zasiłku macierzyńskiego po opłacaniu składki chorobowej z DG (czyli jeśli zrobisz to, co planujesz). Projekty przewidują tylko zmiany w zasadzie określania jego wysokości (generalnie wszystkie skupiają się na wersji – im krócej płacisz składki wysokie, tym mniejszy zasiłek).
   Zobaczymy, jak nowa ustawa przejdzie całą drogę legislacyjną (wciąż mogą do niej wprowadzać poprawki, na lepsze lub gorsze dla mam), będziemy wówczas wiedzieli na ile opłacalne będzie podwyższenie sobie składek.

 4. Wiola Odpowiedz

  Witam,
  Kreciku piszę tutaj bo pod artykułem o macierzyńskim nie można komentować a moja sytuacja jest dosc skomplikowana a w zusie nie dokonca panie chcialy
  „wspołpracowac” :/
  prowadziłam działalność gospodarcza w lutym i w marcu oplacałam składki (w marcu sie spóźniłam) na zasadach preferencyjnych następnie zawiesiłam działalność gdyż pracodawca nie wypłącał mi wystawionych faktur i moja praca sie skończyła działalność jest zawieszona od 1.04. Zaszłam w ciąże z terminem porodu na grudzień. Czy na chwilę obecną gdy przepisy się jeszcze nie zmieniły mogę wznowić działalność powiedzmy w pazdzierniku opłacać wysokie skłądki i w takim wypadku dostanę macieżyński? czy macierzyński bedzie wyliczony z ostanich skladek czy te za luty i marzec też bedą brane pod uwagę? z góry dziekuje za odpowiedz … pozdrawiam

  • Krecik Odpowiedz

   Wiolu,
   to co jest dzisiaj nie będzie obowiązywać w październiku. ;(
   W sejmie czy senacie leży teraz projekt ustawy zmieniającej zasady płacenia zasiłku macierzyńskiego.
   Jak końcu uchwalą ją w ostatecznym kształcie, wówczas będzie można myśleć jak te nowe przepisy wykorzystać.
   W każdym bądź razie zasiłek będziesz mogła mieć po odwieszeniu i opłaceniu składki chorobowej. Kwestia tylko w jakiej wysokości po zmianie przepisów.

 5. mama11 Odpowiedz

  Krecik prosimy o pomoc , w dzile o macierzynskim nei mzona zadawac pytan

 6. MAMAczerwiec Odpowiedz

  Witam, ja mam takie pytanie. Prowadzę DG od 2009 roku. Nigdy nie deklarowałam skladki dobrowolnej chorobowej w zwiazku z tym nie oplacalam jej. Ksiegowa podsunela mi pomysl , przejscia na dobrowolne chorobowe i oplaceniu wysokiej skladki. Udałam się do zusu z dniem 13.05.2013 , gdzie przeszłam na dobrowolna skladke chorobowa. Na dzień dzisijszy dokonałam już opłaty, a termin porodu mam na 30 czerwca. Jesli zdarzy się tak że urodzę 20 czerwca czy też wcześniej to czy zasiłek będzie wypłacony jako ten najzwyższy ? (deklarowałam składki 250%). I na jakiej podstawie będzie on wyliczany? Czy będzie on uwzględniony na podstawie dotychczasowych skladek które wpłacałam od 2009 roku, czy będzie brana pod uwagę składka zapłacona za miesiąc z chorobowym (czyli maj- miesiac kiedy soe wyrejestrowalam na zus zwuai zarejestrowalam na zus zua)?
  Pytam , ponieważ w każdym zusie w moim rejonie to tak jakby inny kraj, nie chcą udzielać na ten temat informacji , patrząc i mówiąc jedynie żeby czekać i składac co sie wydaje za sluszne ;/

  • Krecik Odpowiedz

   Jeśli dziecko przyjdzie na świat w czerwcu, otrzymasz zasiłek liczony od najniższej obowiązującej cię podstawy składek społecznych.
   Jeśli w lipcu – od zadeklarowanej za czerwiec podstawy.

   Maj w ogóle nie wezmą pod uwagę.

 7. Iza Odpowiedz

  Witam, Obecnie jestem na zasiłku chorobowym ponieważ jestem w cięży i chciałabym się dowiedzieć czy mogę w tym czasie wyjechać do Niemiec i tam urodzić dziecko? Czy w przypadku porodu w innym kraju będę upoważniona do wypłaty macierzyńskiego? Czy muszę zgłaszać do ZUSu że opuszczam kraj podczas zwolnienia lekarskiego?
  Pozdrawiam

  • Krecik Odpowiedz

   Wyjechać możesz zawsze ;) nikt nie broni podróżować w czasie zasiłku chorobowego ale może być problem z sytuacją, gdyby ZUS chciał cię skontrolować i nie zastał w miejscu zamieszkania…. no ale tak często przyszłych mam nie kontrolują.
   Kwestia natomiast wypłaty zasiłku przy pobycie zagranicą to już cięższy znacznie temat – lepiej skorzystaj z infolinii ZUSu.

 8. Ula Odpowiedz

  Witaj Krecik. Mam problem, gdyż zgłosiłem sie do dobrowolnego chorobowego 03 czerwca. Termin porodu mam na 18 września. Chciałam od początku września iść na chorobowe ale pani doktor wypisana mi zwolnienie ( nie mam prawa do zasilku chorobowego ) od 6 czerwca do 21 czerwca. Czy gdy zadeklaruje podstawę 250% to okres wyczekwania do chorobowego będzie liczony od 21 czerwca czy od daty zgłoszenia do dobrowolnego chorobowego. Prosże o poradę co w takiej sytuacji zrobić

  • Krecik Odpowiedz

   Za czerwiec zapłać minimalne.
   Nie masz prawa do zasiłku jeśli nie ma kontynuacji, wiec to zwolnienie można zwyczajnie zignorować.
   Za lipiec i sierpień opłać wyższe (śledząc zmiany w przepisach jakie nadchodzą!), wg aktualnych przepisów to podstawy za lipiec i sierpień w opisanej sytuacji zadecydują.
   Okres wyczekiwania 90 dni będzie liczony od okresu od którego jesteś ubezpieczona. Niestety nie napisałaś od kiedy, sam fakt zgłoszenia się fizycznie w ZUSie 3 czerwca nie mówi wszystkiego.

 9. MAMAczerwiec Odpowiedz

  Dotyczy Twojej odpowiedzi: Cytuje przykład przejscia na zasilek macierzynski:
  „Jesli zgłosimy się 1 lutego do ubezpieczenia, urodzimy pod koniec marca ? macierzyński rozpoczyna się w marcu i nasz zasiłek będzie obliczony na podstawie składek zapłaconych za lutym”
  Dlaczego więc nie otrzymam macierzyńskiego w wiekszęj kwocie? Skro Pani w zusie powiedziala ze przechodze na chorobowe normalnie z pelnym miesiacem majem i mam zaplacic taka skladke do 10.06!? I od tej podstawy jesli urodze w czerwcu to bedzie mi liczone tak chorobowe.

 10. MAMAczerwiec Odpowiedz

  Krecik a z ciekawości się zapytam, skąd Ty masz takie informację dotyczące tych zasiłków itd.. Po Twojej odpowiedzi bardzo się zaniepokoiłam i zadzwoniłam wkońcu na infolinię. Rozmawiałam z 4 konslutantkami zarówno z działu zasiłków jak również ubezpieczeń i powiedziano mi, że będe podlegała normalnie do zasiłku macierzyńskiego mimo że do dobrowolnego chorobowego przystpąiłam od dnia 13.05. Różnica może jedynie podlegać na tym, że każda instancja podchodzi do tego indiwidualnie i chorobowemu podlegałam jedynie w maju 19 dni. I mój zus może policzyc mi zasiłek macierzyński na podstawie kwoty uśrednionej od maksymalnej podstawy 250% za dni nie 30 jak normalnie podlicza zasiłek a jedynie na podstawie dni 19. i nie ma czegośc takiego jak piszesz że będą mnie naliczać na podstawie składek społecznych bo czegoś takiego nie ma. Ta naprawde składki, które opłacałam wcześniej od 2009 jeśli były bez chorobowego nie mają znaczenia. Bo podstawą do przyznania zasiłku macierzyńskiego jest w dniu porodu bycie na chorobową jak każdy wie. Więc w najgorszym moim przypadku, co też pewnie będzie uczynione znając nasze Państwo jak i zusy, będe miała przydzielony zasiłek na podstawie 19 z chorobowego za miesiąc maj.

  Dla przyszłych mam, chciałabym wspomnieć dodatkowo , że od czerwca zmieniają się składka na wyższe.. Warto zadzwonić i dowiedziec sie od Pan jakie sa to stawki. I inofrmacja dodatkowa , mimo iz w zusie powiedza Wam jak mi , że nie ma koniecznosci zlozenia co miesiac DRA- nie prawda! Dokument taki trzeba zglaszac co miesiac! Powiedzialy mi to 4 panie na infolinii , informując ze nie zlozenie tej deklaracji co miesiac moze byc negatywne dla naszego macierzynskiego a warto jest dmuchac na takie rzeczy.

  Pozdrawiam i polecam kontaktować się z infolinią bo co zus to inny kraj , a ja wszystkie rozmowy sobie nagrywam, dodatkowo zapisuje imę i nazwisko – a podejrzewa ze oni tam oszukiwac nie beda bo sa od tego zeby to wyjasnic.

  • Krecik Odpowiedz

   Nie przypisuj mi słów, których nie napisałam. Wczytaj się proszę w te kilka zdań będących moją odpowiedzią, bo zdecydowanie dokładasz w swoim komentarzu.

   O wyłączeniu maja z obliczeń podstawy napisałam to samo, co w komentarzach do artykułu o macierzyńskim. Po skonfrontowaniu sprawy ze znajomą kadrową (jedna z komentujących założyła firmę nie 1 maja a 2 maja), okazało się, że ZUS w takich przypadkach wypłacał zasiłek liczony od standardowej podstawy obowiązującej danego przedsiębiorcę.
   Mamy wprawdzie art. 50 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (który myślałam, że powinien być brany pod uwagę na korzyść przyszłej mamy – czyli liczyć od pełnej podstawy opłaconej za maj), no ale ZUS jak zwykle wszystko zinterpretował po swojemu.
   Odpowiedź była zatem na podstawie tego, co ZUS robił w podobnym przypadku.

   Najbardziej idealna sytuacja u ciebie byłaby taka, gdyby dziecko urodziło się w lipcu i zasiłek zaczął w lipcu. Wtedy nie byłoby żadnych wątpliwości interpretacyjnych i nie trzeba byłoby się martwić tym, jak zinterpretuje to oddział ZUSu. Nie zostawiać im pola do manewru.

   I tak, w ZUSie dobrze ci powiedzieli że nie musisz składać co miesiąc DRA i jednocześnie na infolinii też ci dobrze powiedzieli. Po prostu żaden z tych źródeł nie powiedział do końca tego, co trzeba było powiedzieć ;)
   Co do zasady przedsiębiorca niezatrudniający nikogo, prowadzący działalność od 4 lat nie ma obowiązku składania DRA – JEŚLI nie zaszła żadna zmiana, nie było pomyłek, nie było spóźnienia z płatnościami albo nie musimy podać ZUSowi informacji o tym, że będziemy płacić niestandardowe składki (np. te maksymalne).
   Ergo – brak zmiany, nie składasz. Są zmiany – składasz aż złożysz za pełen miesiąc kalendarzowy po zmianie, potem już nie trzeba. System informatyczny ZUSu powiela informacje i tworzy automatyczny dokument bez twojego udziału. Przynajmniej jedna fajna rzecz :) szkoda, że skarbówki tak nie mają.

   Oczywiście w twoim przypadku nie tylko zaszła zmiana (ubezpieczyłaś się do ub. chorobowego), ale i musisz poinformować ZUS od jakiej podstawy składki będziesz płaciła. Jeśli urodzisz dziecko w czerwcu, DRA musisz złożyć za maj, czerwiec i lipiec. Jeśli w lipcu – dojdzie jeszcze DRA za sierpień do złożenia.

   W ZUSie jak wszędzie, trzeba wziąć poprawkę na to, że dostanie się odpowiedź taką, jak zadasz pytanie. Wielu urzędnikom zwyczajnie nie chce się edukować klientów swojej instytucji, pomagać na wszystkich frontach i rozszerzać temat rozmowy ponad prostą odpowiedź na proste pytanie, bo nie mają ku temu bodźców.

 11. MAMAczerwiec Odpowiedz

  Ok, dziękuje Ci za wyczerpująca informację… Z tym, że piszesz w odpowiedzi ” że ZUS w takich przypadkach wypłacał zasiłek liczony od standardowej podstawy obowiązującej danego przedsiębiorcę.” Zakładając że nie weźmie pod uwagę maja który opłaciłam… Na infolini Panie powiedziały mi, że dotychczasowe składki których nie odprowadzałam nie mąją znaczenia, czy płaciłam je lat 20 czy rok, bo nie byłam zgłoszona do dobrowolnego ubezp. chorobowego. I ZUS weźmie pod uwagę jedynie te 19 dni które za miesiac maj bylam ubezpieczona. I na tej podstawie mogą mi wyliczyc srednia zasiłku wedlug wzoru 250% stawki – 13,77% :/: 30 *( dzienna stawka )100% (zasiłek macierzyński) – 18%-(podatek dochodowy)…. Nie na podstWIE jak piszesz jakiś składek opłacanych dotychczas , bo nie podlegałam wcześniej chorobowemu. Jedna z Pan na infolinii po konsultacji z przełożonym udzieliła mi informacji, że generalnie ZUS powinien wziąć pod uwagę Skladkę jaką zapłaciłam oraz DRA które złożyłam, ale takze otrzymalam info ze kazdy zus moze to inaczej ziinterpretowac i obnizyc zasilek jak mu sie spodoba.
  Poradzono mi abym sie udala do swojeo macierzystego zusu i pogadala z ta kobieta ktora przyjmowla ode mnie wniosek, aby poprawila mi ta deklaracje na 01-05-2013 ….. Poniewaz poprawnie powinna udzielic mi info ze jesli w maju zlozylam deklaracje od 13 to tez winnam zaplacic srednia z tych 19 dni a nie z calego miesiaca. Kiedy sie z nimi kontaktowalam tel. oznajmili ze bedzie problem z przeksiegowaniem bo one nie wiedza jak to ogarnac ;]

  • Krecik Odpowiedz

   Przecież nigdzie nie napisałam że wypłacą ci zasiłek ze składek z 4 poprzednich lat. .. ;) ani za poprzednimi komentarzami, ani przy ostatnim.

   Napisałam, że wypłacali w podobnych przypadkach od najniższej obowiązującej przedsiębiorcę podstawy naliczenia składek (do chorobowego). To zupełnie dwie RÓŻNE wartości nie mające ze sobą powiązania – jedno jest bieżącą podstawą ustawową (czyli tą 2 227,80 zł) a drugie historycznymi podstawami składek z 4 ostatnich lat. Różnią się: i kwotami, i czasem, i brakiem uprawnień w przeszłości (brak ub. chorobowego).
   Ta historia w ogóle ci nie wpływa na obliczenia. Nie wiem już jak jaśniej to napisać.

   O tej interpretacji oddziałów, którą opisujesz, pisałam wcześniej. Mogą ci obniżyć zasiłek do liczonego od minimalnej obowiązującej cię podstawy (2 227,80 zł) zamiast liczonego od zgłoszonej za maj podstawy (czyli tej wyższej). Zobaczymy, co zrobią. Jeśli obniżą z urzędu, pozostaje się kłócić na drodze formalnej, głównie na podstawie wspomnianego art. 50 czy wyroku NSA dot. wysokich zasiłków (bardzo znany, przyczatam go nawet w jednym z postów).

   Wzór na zasiłek jak najbardziej ok.

 12. Agnieszka Odpowiedz

  Witam, przeczytałam wszystkie komentarze pod postem o Zasiłku macierzyńskim ale dopiero w tym wątku znalazłam przynajmniej część odpowiedzi na nurtujące mnie pytania:)
  Dziewczyny (tu zwracam się zarówno do Przewspaniałego Krecika jak i do MAMAczerwiec ponieważ jesteśmy wydaje mi się w dość podobnej sytuacji) pomóżcie mi proszę usystematyzować swoją wiedzę w odniesieniu do mnie tj.:
  – działaność prowadze od ponad 3 lat (do tej pory opłacałam składki na ubezpieczenie chorobowe od najniższej podstawy – z DRA robiłam dokładnie to, co napisała Krecik
  – 07.06 zrezygnowałam z ub. chorobowego za maj (maj ma 31 dni rozumiem, że warunek > niż 30 dni spełniłam)
  – termin porodu 14.08
  – przez błędne infofrmacje jakie zostały mi udzielone nie opłaciłam jeszcze składki za ub. chorobowe za czerwiec
  – jeśli bym nawet i dziś udała się do ZUSu z deklaracją – tak, od dziś (lub 7 dni wstecz?) chcę przystąpić do ubezpieczenia chorobowego oraz z radością opłacić składki od najwyżej podstawy to coż wówczas? Rozumiem, że ważny jest miesiąć kalendarzowy a nie 30 dni (od 10.06 do 10.07)?
  – czyli jeśli urodzę w lipcu i tak ZUS wyliczy zasiłek od najniższej podstawy nawet jeśli deklaracja za lipiec będzie już opłacona od 01.07 od najwyższej poddstawy? jeśli tak, to jaki jest sens opłacania składek za ten kawałek czerwca? Jeśli nawet poród nastąpiłby jeszcze w lipcu to pomimo opłacenia najwyższe składki zasiłek zostanie obliczone od najniższej podstawy?
  – jeśli urodze w sierpniu nie ma problemu – jestem bogata:)
  – chyba, że źle zrozumiałam przypadek dziewczyny, która założyła firmę 02.05 bądź w ogóle coś pokręciłam hmmm?

  • Krecik Odpowiedz

   Agnieszko, wszystkie twoje rozważania trzeba wyprostować o jedną kwestię.
   Nie płacimy składek z góry. Zawsze z dołu. Za czerwiec płacisz do 10 lipca, za lipiec do 10 sierpnia, etc. Ergo, jeśli chodzi o podstawę za lipiec będziesz miała czas na to, by zdecydować jaką wysokość składek chcesz płacić (czyli czy opłaca się za lipiec podnieść).
   Na twoim miejscu zgłosiłabym się dzisiaj do chorobowego, podniosła składki za czerwiec i liczyła na łut szczęścia, że jednak dziecko urodzi się w sierpniu. A gdyby nie, i znów obniżyliby ci zasiłek do podstawy 2 tys., po prostu bym się odwołała i ewentualnie sądziła.

 13. Agnieszka Odpowiedz

  dzięki za odpowiedź.
  Jasne, wiem, że płacę do 10 lipca jednak zgłosić się do ubezpieczania za czerwiec mogę do kiedy? właśnie z informacji jakie uzyskałam od znajomej mogłam to zrobić jedynie do 07.06 (zwua, zua…) – stąd właśnie mój dylemat – opłacać składkę jeszcze za czerwiec/jego część czy już sobie darować ten miesiąc.

  • Krecik Odpowiedz

   Ponieważ nie zgłosiłaś się do 7 czerwca, nie obejmą cię ubezpieczeniem od dnia 1 czerwca, ale od dnia złożenia ZWUA i ZUA. Czyli np. od jutra.
   Nie czekałabym do lipca z ubezpieczeniem się, ponieważ jeśli dziecko przyjdzie na świat w lipcu, nie będzie w ogóle szans na wysoki zasiłek (wyłącza się do liczenia zasiłku te miesiące, w których zasiłek macierzyński się zaczyna).

 14. MAMAczerwiec Odpowiedz

  Zgadza się pozostaje czekać co zrobią :). Albo wstrzymywać dzidzie jeszcze do lipca, chodzę jak na szpilkach, uważam na siebie ale wiemy jak to jest- dziecku się nie powie żeby poczekało :).
  DZIEKUJĘ ZA WYCZERPUJĄCE TWOJE ODPOWIEDZI, PRZYZNAM ŻE BARDZO MI POMOGŁAŚ W WIELU KWESTIACH , PRZEDE WSZYSTKIM ZDECYDOWANIE MI SIĘ TO ROZJAŚNIŁO.
  Dzisiaj skontaktowałam się telefonicznie z oddzialem swojego zusu w Wołominie, ale nie połaczono mnie z zasilkami bo siedziala akurat wredna ruda baba i odrazu odmowilam rozmowy z nia- gdyz kobieta chyba nie wie po co tam jest- odpowiada jak maszyna na zadane pytania slowami tak / nie i nic ponad. Jedynie Pani z info. ogólnej powiedziaal mi , że po pierwsze jesli obniza mi zasilek do minimum to kwota ktora wplacilam teraz czyli ten max zostanie u nich na koncie na moja „wsiowa” emeryture <rozbawiła mnie tym) dodajac , że nie potrafi mi powiedziec jak to bedzie wygaldalo czyli tak jak zakladalam… A ja jedynie chcialabym sie dowiedziec jaka to moze byc minimalna oplata jaka dostane i myslec czy kombinowac czy nie…
  Napisalas "Mogą ci obniżyć zasiłek do liczonego od minimalnej obowiązującej cię podstawy (2 227,80 zł)" czyli rozumiem , że tą podstawę wbijam we wzór który napisaalm i z tego wychodzi ten miesieczny zasilek macierzynski? :) Czyli wychodzi to jakies 740zł .

  • Krecik Odpowiedz

   Dzieci nie zważają na sprawy dorosłych ;) i dobrze, świat byłby strasznie ponury wtedy…
   Zasiłek liczony od podstawy 2,2 tys. to nieco ponad 1,5 tys. zł wypłaty zasiłku. Dostajemy trochę ponad 70% podstawy, po wszystkich obniżeniach.
   Możesz śmiało wstawić do wzoru i policzyć co do złotówki :) ale skąd ci się wzięło 740? Mamy za pełen miesiąc kalendarzowy:
   1. 2 227,80 minus 13,71% z tej kwoty.
   2. od wyniku z 1 odejmujemy 18% z wyniku
   3. zostaje netto czyli około 70% od podstawy

 15. ula Odpowiedz

  jestem ubezpieczona w zusie od 15. 11 2011 r. od kiedy prowadzę działalność. Do dobrowolnego chorobowego zgłosiłam się 3 czerwca więc jeśli zapłacę za czerwiec minimalną składkę a za lipiec i sierpień wyższą to Zus do wyliczenia zasiłku macierzyńskiego weżmie średnią z tych 3 miesięcy? Dlatego chyba nie mogę zapłacić minimialnej składki za czerwiec?

  • MAMAczerwiec Odpowiedz

   Wystarczy ze zaplacisz jedna skladke miesiac przed porodem i zus na tej podsrawie wyliczy Ci zasilek. Nie musisz placic trzech czy dwoch miesiecy jesli wczesniej nie chcesz isc na zwolnienie chorobowe.

 16. Ewelina Odpowiedz

  Witam, bardzo proszę o pomoc , z dniem 02.04. założyłam DG, za kwiecień zapłaciłam już wysokie składki ( za 29 dni , licząc od daty założenia DG) , dziecko urodziłam 27 maja i teraz w czerwcu również zapłaciłam wysokie składki z dobrowolnym ubezpieczeniem ,lecz tym razem już za cały miesiąc maj ( podobno tak miało być ). ZUS JEDNAK NIE PRZYZNAŁ MI ZASIŁKU !!! jako powód podano spóźnienie w opłaceniu składek a zapłaciłam odpowiednio 09.05. i 07.06 , oraz że składka za kwiecień była niepełna. Czy powinnam była zapłacić na cały miesiąc? czy jest szansa na to że rozpatrzą pozytywnie moje odwołanie ? przecież składki zapłaciłam terminowo. pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

  • MAMAczerwiec Odpowiedz

   Ewelina, jakiś czas temu poruszałam ten sam wątek ze względu na swoje wątpliwości wynikające z postów opisywanych wyżej. Krecik pisał mi kobiecie która założyłą dziłanlość 02.05 , zapłaciła pełną składkę , urodziłą w czerwcu i przyznano jej najniższy zasiłek. Z racji tego że działalność nie była założona od 01 dnia miesiąca.
   U Ciebie może to też wynikać z tego samego. Poza tym nie opłaciłaś pełnej składki co zapewne idzie za tym, że i deklarację DRA też złożyłaś za średnią.
   Ponadto piszesz że wpłaciłas 09.05 , ale czy tego dnia robiłaś przelew internetowo? Czy np poczta. Chodzi o to , że pieniądze musze byc 10 zaksiegowane na koncie zusu- w przypadku chorobowego nie moze byc ani jedngo dnia zwloki niestety!.
   Najgorszym błędem jakim popelnilas to bylo to ze za caly maj zaplacilas poraz kolejny ta wysokoa skladke, bo juz nie musialas, z racji tego ze jak urodzilas w maju to juz podlegalas do macierzynskiego.
   Podam Ci swoj przyklad… Ja mam dzialalnosc gospodarcza od 2009, nie mialam nigdy chorobowego. Zglosilam sie do niego dnia 16.05- w czerwcu zlozylam deklaracje DRA ze zaplace cale 250% nie usrednilam sobie tych 19dni. Zaplacilasm tez pelna skladke i co sie dowiedzialam od zusu, ze najprawdopodobniej nie otrzymam wysokiego zasilku jesli urodze w czerwcu bo nie podlegalam ubezpieczeniu przez pelny miesiac tylko kilka dni mimo kwoty zaplaconej i zgloszonej. Do dnia dzisiejszego jeszcze nie urodzilam, oszczedzam sie zeby urodzic w lipcu i wtedy za czerwiec zaplace pelna kolejna skladke i beda mnie mogli cmoknac w posladek :).

   Nie wiem czy da Ci cos zglaszanie tego, ale podobno prawo stoi po stronie kobiety w ciazy , postaraj sie.

   Ale to wogóle nie dostałaś zasiłku? Czy obniżyli Ci do minimum?

 17. Sierpniówka Odpowiedz

  Witam, mam termin porodu na 21 sierpnia. 1 lipca chciałabym założyć DG i opłacić składki od 150% zdeklarowanego dochodu. Jaki będzie wówczas zasiłek macierzyński? Aktualnie jestem na zwolnieniu lekarskim do 15 lipca i mam umowę zlecenie z pracodawcą. Czy to uniemożliwia założenie działalności? Co powinnam zrobić? Rozwiązać umowę?
  Będę wdzięczna za odpowiedź?

  • Krecik Odpowiedz

   Nic nie napisałaś o tym, czy na umowie zlecenia masz ubezpieczenie chorobowe, a od tego wszystko zależy.

 18. mama Ania Odpowiedz

  Mi powiedziano w zus, że na zwolnieniu nie można założyć działalności, musiałam czekać do końca zwolnienia lekarskiego.

  • Krecik Odpowiedz

   Założyć można spokojnie w każdej chwili.
   Temat jest tylko taki, kiedy założenie nie kłóci się z chorobowym i coś nam da – uprawnienia do zasiłków dokładniej ;)Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


+ trzy = 12

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>