MF przyznaje: pro forma nie jest fakturą (alleluja)

Pojawił się wczoraj komunikat na stronie MF dotyczący problemu pro form od 2013.

Jak co niektórzy nadgorliwi urzędnicy wlepiali podwójny podatek za wystawienie pro form, i co z tym po fakcie zrobić, niestety nie napisali ;)

Tak naprawdę z pro formą problemu nie było, jeśli była prawidłowo skonstruowana, ale jak ktoś nie chce się tym zajmować, przytaczam fragment komunikatu:

Dokument nazywany fakturą pro-forma nie jest dowodem księgowym. Jest to dokument wystawiany w obrocie gospodarczym i jego celem może być np. potwierdzenie złożenia oferty czy przyjęcia zamówienia do realizacji. Wyraźne oznaczenie tego dokumentu wyrazami pro-forma powoduje, że nie można przypisać mu waloru faktury w rozumieniu przepisów o VAT, gdyż podmiot wystawiający taki dokument jednoznacznie wskazuje, że nie jest to faktura*. Wystawienie tego dokumentu nie powoduje zatem skutków w zakresie podatku VAT, tj. obowiązku zapłaty wykazanego w tym dokumencie podatku oraz nie stanowi dla kontrahenta podstawy do odliczenia wykazanego w tym dokumencie podatku VAT. Wystawienie takiego dokumentu nie zwalnia również podatnika z obowiązku wystawienia faktury dokumentującej dokonanie dostawy towaru lub wykonanie usługi albo otrzymanie całości lub części należności przed dostawą lub wykonaniem usługi (co do zasady w terminie 7 dni od dokonania tych czynności – vide § 9 i 10 rozporządzenia fakturowego).
Po wejściu w życie z dniem 1 stycznia 2013 r. zmian wprowadzonych ww. rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 11 grudnia 2012 r., nie zmieniło się merytoryczne podejście do dokumentów określanych mianem faktur pro-forma.
W szczególności niezasadne jest stanowisko prezentowane przez niektórych autorów, że wystawienie takiego dokumentu (w celu np. potwierdzenia przyjęcia zamówienia), w przypadku gdy będzie zawierał wszystkie dane wymagane dla faktur (w tym kwotę podatku), rodzi obowiązek zapłaty wykazanego podatku do urzędu skarbowego na podstawie art. 108 ustawy o VAT.

Widać że nie pisał tego prawnik od podatków ;) wstawienie takiego komunikatu nie powoduje nieważności faktury w świetle przepisów podatkowych. Tak naprawdę jednak najważniejsze jest zdanie:  „nie zmieniło się merytoryczne podejście do dokumentów określanych mianem faktur pro-forma.”

Pro forma nigdy nie była dokumentem potwierdzającym jakiekolwiek dokonane operacje gospodarcze. Z tego powodu nie powinna również zawierać jakichkolwiek informacji sugerujących, że do operacji gospodarczej doszło. Przy zachowaniu tej zasady, nie powinniśmy mieć żadnych problemów z pro formami, zanim jeszcze MF taki komunikat podało.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


− cztery = 1

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Przeczytaj poprzedni wpis:
Gadżety

Nigdy nie byłam gadżeciarą, ale niedawno wpadł mi w ręce Kindle Touch. Przy początkowym użyciu strasznie niewygodny, potem na szczęście...

Zamknij