Nadchodzi koniec roku

Zbliża się koniec roku – podwójna zaliczka grudniowa wreszcie wylądowała w koszu, ci którym zależy na najniższym dochodzie w księgach (jak ja ostatnio) szukają kosztów by oszczędzić na podatkach, a reszta biega z obłędem w oczach po sklepach w przedświątecznych przygotowaniach.

W szale przedświąteczno-sylwestrowych przygotowań nie zapomnijmy o tym, że mamy na koniec roku kilka obowiązków.

Koniec roku kalendarzowego oznacza koniec roku podatkowego dla większości małych przedsiębiorców. Podmioty prowadzące rozliczenia oparte o księgę, mają w związku z zakończeniem roku kilka obowiązków. A więc przede wszystkim….

Każda firma, której rozliczenia oparte są o podatkową KPIR, powinna wykonać remanent  na koniec roku podatkowego.

O remanencie (spisie z natury) napisano już tony  i każdy bez trudu znajdzie interesujące go informacje w internecie i licznych książkach. Napiszę tylko od siebie, że rozporządzenie w sprawie prowadzenia PKPIR nie opisuje sytuacji co się ma dziać w momencie, gdy nie mamy czego wpisać do tego remanentu – czyli nie mamy towarów, produkcji, etc. Najczęściej taka sytuacja występuje w usługach.

Cóż, należy w takim wypadku sporządzić remanent zerowy. Można wpisać w remanencie iż na dzień 31 grudnia nie stwierdzono towarów handlowych i materiałów, wobec czego jego wartość jest zero i formalności mamy z głowy.

KPIR na koniec roku należy zamknąć.

Zamknięcie księgi polega na podsumowaniu jej zapisów, aby móc obliczyć całoroczny dochód. Podsumowania dokonujemy z uwzględnieniem remanentów – sumujemy odpowiednie kolumny przychodów i kosztów z całego roku, do kosztów dodajemy remanent początkowy i odejmujemy remanent końcowy. Tak wyliczony dochód wpisujemy do zeznania rocznego.

Podsumowanie – zamknięcie jest ostatnią stroną księgi w danym roku.  I naturalnie najważniejsza kwestia, o której niektórzy zapominają – księgę zamknąć możemy tylko wtedy, kiedy wpisaliśmy do niej już wszystkie dane za dany rok, włącznie z remanentami.

Zmiana przepisów w 2012 roku spowodowała, że jeśli do 20-stego stycznia zdążymy z zeznaniem rocznym, to nie musimy płacić zaliczki za grudzień/IV kwartał, a jedynie dokonać rocznego rozliczenia. Mając taki zamiar trzeba niestety ścigać swoich kontrahentów o dostarczenie terminowe dokumentów. Niektórzy potrafią wysłać faktury za poprzedni rok w kwietniu, znam to niestety z autopsji.

Niezmiernie częstym, bardzo częstym błędem przedsiębiorców jest chęć zamknięcia i złożenia zeznania jak najszybciej. Potem przychodzą dokumenty, i niestety niektórych nie da się zignorować i niezaksięgować.  Przed zakończeniem KPIR warto także przejrzeć wcześniejsze zapisy w roku, sprawdzić czy są wszystkie dokumenty, czy nie ma błędów, etc. a może się jeszcze jakiś dokument kosztowy znajdzie wśród zakurzonych papierów… ?

Czym skutkuje za wczesne zamknięcie? Korektą deklaracji rocznej. Jeśli mamy z niej zwrot, to złożenie korekty wydłuża czas otrzymania pieniędzy o kolejne 3 miesiące od daty dostarczenia korekty.

Zeznanie roczne przy PKPIR jest albo w oparciu o druk pit-36 (rozliczenia na zasadach ogólnych czyli skala) albo w oparciu o druk pit-36L.  Przygotowanie do ich wypełnienia jest identyczne, różnią się tylko formularze, możliwość stosowania ulg czy ich brak, ale dane wyjściowe są te same. Warto o tym pamiętać ;)

One Response to Nadchodzi koniec roku
  1. Krystian Odpowiedz

    Moim skromnym zdaniem to był bardzo pomyślny rok! :)Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


dziewięć × 5 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Przeczytaj poprzedni wpis:
Sposoby opodatkowania w małym biznesie

Zakładając własną działalność gospodarczą w formie mikroprzedsiębiorstwa, należy zastanowić się już przy jej rejestrowaniu, jaką formę opodatkowania wybrać dla takiego...

Zamknij