Noworoczne podwyżki, czyli nowy ZUS w 2013

Tak bywa, że z Nowym Rokiem przychodzą podwyżki i trzeba złapać się za portfel. Podobnie jest i u przedsiębiorców. Tylko źródło podwyżki nieco inne, a mianowicie haracz, który co miesiąc trzeba odprowadzać do ZUS.

Nie tylko tam wzrosły opłaty zresztą. Parę cudownych zmian w przepisach i wielu przedsiębiorców ma problem z kasą fiskalną, czy księgową domagającą się większego wynagrodzenia za podwójną księgowość..

Teraz co miesiąc wyłożyć trzeba 1030 zł. W porównaniu do szczęśliwych 2 ostatnich lat, podwyżka jest bardzo duża. Z niecałych 400zeta, w grudniu skoczyłam na pełne składki, do tego po miesiącu coroczna zmiana.

Dla tych co nie wiedzą, na obowiązkowe opłaty co miesięczne trzeba trochę się naganiać, albo zagonić do roboty kogoś innego… pieniądze z powietrza się nie biorą. Społeczne z chorobowym to teraz 710,67, zdrowotne 261,73 i składka na FP (54,58) – w razie czego aż po roku dostanę nędzny zasiłek. Śmiechu warte. Składki ZUS w obecnym stanie nie są niczym więcej jak podatkiem i nie spodziewam się, by spadł. Nic z nich nie mam… co najwyżej moi rodzice na emeryturach.

Co jest najgorsze? Wiedza, że jeśli ja sama, samodzielnie zainwestowałabym te pieniądze w pewne firmowe inwestycje, po paru miesiącach miałabym co najmniej większą część kwoty zwrócone. A potem wychodziłabym na czysto do przodu. Cóż, pozostaje nadzieja, że dzięki inwestowaniu pozostałych środków i własnemu czasowi, zarobi się nie tylko na ZUS… ale i na pracowników i przestoje w zarabianiu.

Taaak. Zbierałam się z tematem już w zeszłym roku, ale ostatecznie dopiero w tym sprawa nabiera odpowiedniego tempa. Firemka się rozrasta, będę niedługo dowodzić trzyosobowym zespołem. I dopiero podwyżki to będzie temat na ból głowy…

5 Responses to Noworoczne podwyżki, czyli nowy ZUS w 2013
 1. inwestuje.info Odpowiedz

  Nie martw się te pieniądze do Ciebie wrócą :)

  ZUS je zwielokrotni i dzięki temu będziesz na starość mógł spać spokojnie.

 2. Krecik Odpowiedz

  Taaak,z pewnością. Wracają w emeryturze moich rodziców :)

 3. Bartłomiej Jakubowski Odpowiedz

  Inwestuje.info zapewne ironizował. Składki są odrazu wydawane, na bieżące wypłaty.

  Natomiast interesowałoby mnie ominięcie przymusu płacenia ZUSu, ale dopiero za rok. Ciekaw jestem jak wygląda to w Czechach i na Słowacji.

 4. inwestuje.info Odpowiedz

  Oczywiście, że ironizowałem. :)

  W ZUS nie ma pieniędzy tylko obietnice polityków, ale ile one są warte każdy z nas wie…

 5. Krecik Odpowiedz

  Są dużo warte kiedy obiecują podwyżkę podatków :DDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


4 × osiem =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Przeczytaj poprzedni wpis:
Pomyłka?

Nie, nie pomyliście adresów. To wciąż ta sama strona ;) Pewnie z dziesięć razy jeszcze zmieni się, ze mną to...

Zamknij