Podwójna zaliczka na podatek dochodowy do kosza

Podbijam post ze względu na aktualność tematyki :)Czasem ustawodawcom zdarza się poprawić jakiś wyjątkowo głupi lub bezsensowny przepis. Tak stało się i tym razem, podwójna listopadowa zaliczka na podatek dochodowy odchodzi do lamusa od roku 2012.

Do końca 2011 obowiązywał przepis, nakazujący do 20 grudnia każdego roku wpłacić ostatnią zaliczkę na podatek dochodowy. Przepis mówił także, że zaliczka za ostatni okres jest taka sama jak za poprzedni, czyli nie płaciliśmy podatku dochodowego wg rzeczywistych obrotów w ostatnim okresie. Powodowało to znany pęd do szukania kosztów w listopadzie lub 3 kwartale i przenoszenie dużych zakupów do tych okresów by osiągnąć korzyści podatkowe.

W przypadku osób rozliczających się miesięcznie z podatku, do 20-stego grudnia wpłacano zaliczkę listopadową oraz grudniową. Stąd właśnie wzięła się potoczna nazwa (i wszelkie jej odmiany) – „podwójna zaliczka listopadowa”. W zasadzie były to dwie zaliczki płatne w tym samym terminie, na podstawie tych samych wyliczeń. W praktyce więc wpłacało się podwojoną kwotę do US.

Osoby, które rozliczały się kwartalnie, płaciły do 20-stego grudnia taką samą zaliczkę, jaka była płatna za trzeci kwartał. Wbrew pozorom, także ten przepis można było wykorzystać, szczególnie na początku działalności gospodarczej. Osoby, które do 2011 rozpoczynały DG w IV kwartale, także mogły wybrać płatność zaliczki kwartalną… i w ten sposób płacić podatek dopiero przy rozliczeniu (w III kwartale firma nie istaniała = zerowa zaliczka za IV kwartał). Sama skorzystałam z tego zapisu przy początku działalności.

W praktyce, oprócz zwykłego przyzwyczajenia przedsiębiorców do tego rodzaju rozliczenia (oraz irytacji handlowców, dla których IV kwartał jest najlepszy i korzystali na tym przepisie), nie widzę żadnego racjonalnego powodu dla którego zaliczka za ostatni okres rozliczeniowy miałaby być płatna miesiąc wcześniej niż pozostałe i to w sztucznej wysokości. Pod nosem nieraz mówiłam, że potrzebują na premie świąteczne w bdżetówwce, ale to taka prywatna złośliwość. Nie znam genezy przepisu, jednakże od tego roku nie będzie to nam potrzebne – przepis o zaliczce w sztucznej wysokości płatnej do 20-stego grudnia odszedł do lamusa. Od 2012 już on nie obowiązuje.

Nowe zasady płatności zaliczki grudniowej lub za IV kwartał – obowiązującego od 2012.

Od 2012 zaliczkę za grudzień lub zaliczkę za IV kwartał mamy obowiązek wpłacić do 20-stego stycznia; czyli identycznie jak w przypadku wcześniejszych okresów – do 20-stego po okresie za który płacimy. W 2013 nawet ciut później, bo 20-sty stycznia przypada na niedzielę i zapłacić zaliczkę grudniową lub kwartalną należy do poniedziałku 21 stycznia 2013.

Drugim równie istotną zmianą, jest kwota płaconej zaliczki na podatek dochodowy na podstawie rzeczywistych obrotów za ostatni okres rozliczeniowy roku. Od 2012 zaliczkę grudniową wpłacamy od rzeczywiście osiągniętego dochodu w grudniu; analogicznie zaliczkę kwartalną wpłacamy w oparciu o dochody osiągnięte w IV kwartale. Przestajemy płacić zaliczkę w sztucznej wysokości.

I jeszcze jedna ważna zmiana…

Ostatni okres rozliczeniowy kończy nam rok podatkowy. To sprawia, że jeśli zamkniemy księgę, i mamy wszystkie inne potrzebne dane, możemy od razu składać zeznanie roczne! Jeśli nam się spieszy, możemy od razu złożyć zeznanie i dokonać rozliczenia płatności całorocznej – obie czynności jednak nie później niz do 20-stego stycznia. Taki manewr jest opłacalny kiedy roczne rozliczenie wymaga mniejszej płatności niż zaliczka za ostatni okres tego roku lub jeśli będziemy mieć nadpłatę.

Znowelizowany przepis art. 44 ust 6 ustawy pdof:

Zaliczki miesięczne od dochodów wymienionych w ust. 1, wpłaca się w terminie do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczki kwartalne podatnicy wpłacają w terminie do 20 dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Zaliczkę za ostatni miesiąc lub ostatni kwartał roku podatkowego podatnik wpłaca w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego. Podatnik nie wpłaca zaliczki za ostatni miesiąc lub odpowiednio kwartał, jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty złoży zeznanie i dokona zapłaty podatku na zasadach określonych w art. 45.

3 Responses to Podwójna zaliczka na podatek dochodowy do kosza
  1. [...] się koniec roku – podwójna zaliczka grudniowa wreszcie wylądowała w koszu, ci którym zależy ... wkreciejnorze.pl/nadchodzi-koniec-roku
  2. Anna Odpowiedz

    A moja księgowa nie powiadomiła mnie o tym. Byłam przekonana, ze znów będę musiała wpłacić dwie zaliczki. A tu proszę. Fajny prezent na święta, dzięki za informacje i poprawę humoru w piątek ;)

  3. [...] z tym co zarobili. Po raz pierwszy od lat. Jestem ciekawa statystyk, ile osób skorzystało na likwidacj... wkreciejnorze.pl/rozlicz-pita-do-21-01-2013-i-nie-plac-zaliczki


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


× dwa = 6

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Przeczytaj poprzedni wpis:
Dzieje się, niekoniecznie na blogu

Nie bardzo mam czas na regularne zajmowanie się blogiem. Dużo się dzieje w tzw. życiu zawodowym i muszę znaleźć równowagę....

Zamknij