Różnice między ubezpieczeniem zdrowotnym a chorobowym

Wielu przedsiębiorców myli ubezpieczenie chorobowe i ubezpieczenie zdrowotne. Są to dwie różne składki, a ich nazwa dla początkujących może być bardzo myląca.

Ubezpieczenie zdrowotne jest podstawowym ubezpieczeniem obowiązkowym. Daje uprawnienia do korzystania ze służby zdrowia. Opłacona składka po odpowiednim przeliczeniu zmniejsza podatek dochodowy (jeśli mamy co zmniejszać oczywiście).
Osoba, która prowadzi działalność gospodarczą płaci tą składkę w niemal każdym przypadku, nawet jeśli ma inne źródła dochodów np. oprócz firmy ma jeszcze pracę na etacie. Aktualna wysokość składki obowiązkowej wynosi 254,55 zł. Jest taka sama dla wszystkich przedsiębiorców.
„Niemal” oczywiście to także wyjątki – np. osoba która ma zatrudnienie za granicą kraju, nie musi składek opłacać w Polsce w tym także zdrowotnej.

Składka zdrowotna jest obowiązkowa, odliczana od podatku po opłaceniu, uprawnia do korzystania nieodpłatnie z publicznej służby zdrowia (w ramach NFZ).

Ubezpieczenie chorobowe jest dodatkowym dobrowolnym ubezpieczeniem społecznym – można przystąpić dobrowolnie jeśli opłaca się składkę społeczną. Oznacza to, że jeśli mamy ubezpieczenie zdrowotne i nie mamy obowiązkowego ubezpieczenia społecznego w ramach DG – to nie zgłaszamy się do ubezpieczenia chorobowego z działalności!

Spełnienie warunków tego ubezpieczenia uprawnia do otrzymywania świadczenia w razie choroby lub urlopu macierzyńskiego, wypłacanego przez ZUS. Oprócz tego przedsiębiorca nie płaci składek społecznych przez ten sam okres, za który otrzymuje świadczenie. Składkę zdrowotną natomiast płaci ? to inny typ składki i z chorobowym nie ma nic wspólnego oprócz licznych pomyłek.

Prawo do świadczenia nabywamy dopiero po 90 dniach, pod warunkiem iż dokonaliśmy odpowiedniego zgłoszenia na ZUS ZUA oraz opłacaliśmy składki terminowo. Nieterminowe opłacenie jednej ze składek powoduje, że tracimy prawo do świadczeń wstecz od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który mieliśmy zapłacić.

Świadczenie uzyskuje się po przedłożeniu w ZUS odpowiednich dokumentów – ZUS ZLA oraz ZUS-Z3b (nowy druk który od maja zastąpił dla przedsiębiorcy Z3a). Zasiłek nie jest przychodem z DG, wykazujemy go w zeznaniu rocznym jako inne przychody.

Składka chorobowa jest częścią składek społecznych i rozliczamy ją tak samo jak inne składki społeczne – opłacona składka zmniejsza nasz dochód do opodatkowania. Jest więc mniej korzystnie rozliczana od składki zdrowotnej, która od razu pomniejsza podatek.

Składka chorobowa jest dobrowolna, odliczana od dochodu do opodatkowania, uprawnia do uzyskania zasiłku chorobowego i nieopłacania składek społecznych za czas, za który uzyskaliśmy zasiłek.

8 Responses to Różnice między ubezpieczeniem zdrowotnym a chorobowym
 1. Pomoc Budowlana Odpowiedz

  Dobry tekst dużo mi rozjaśnił :)

 2. Robert Odpowiedz

  Witam. A ja mam pytanie czy przedsiębiorca tę składkę zdrowotną ma wliczoną w płacony co miesiąc ZUS czy może płaci się to jeszcze dodatkowo? Czyli koszt prowadzenia firmy przez pierwsze dwa lata to byłby ZUS 400 zł + 254 zł ubezpieczenie zdrowotne miesięcznie?

 3. Krecik Odpowiedz

  Zdrowotna jest wliczona w płacony co miesiąc ZUS.
  Ale już od stycznia składki w górę pójdą, więc pewnie nie zmieścimy się w tych 400 plnach…

 4. Robert Odpowiedz

  Dziękuję za odpowiedź.

 5. Rafał Odpowiedz

  Dzięki.

 6. Mati Odpowiedz

  witam czy słyszeliscie o czyms takim jak zaniesienie L4 do ubezpieczalni i za kazdy dzien otrzymujesz 50 zł do tych ustawowych 30zł, prawdopodobnie w PZU takowe jest.
  Pozdro

 7. Krecik Odpowiedz

  Ustawowo niczego nie dostajesz, prywatnie też.

  Przykra prawda jest taka, że najpierw musisz coś wcześniej opłacać (lub ktoś za ciebie np. pracodawca), a potem dostajesz jakieś świadczenie z powrotem. Doskonale obrazuje to właśnie składka chorobowa z DG – zasady są tu proste, najpierw musisz płacić przez pewien czas, by dostać kasę w przypadku choroby.

 8. buggy Odpowiedz

  Czy w czasie otrzymywania zasiłku macierzyńskiego,prowadząc DG,należy opłacać składkę na ubezp. zdrowotne?Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


pięć − 2 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Przeczytaj poprzedni wpis:
Testuję Aliora S

Temat Alior Sync nie mógł wypłynąć w dogodniejszym momencie. Zamknęłam niedawno wszystkie niepotrzebne konta pozostawiając tylko główne w mBanku, a...

Zamknij