Utrata prawa do preferencyjnych składek ZUS

Dwa lata minęły jak z bicza trzasnął. Czeka mnie w najbliższym czasie konieczność zalogowania się na zus.pl i dokonania tzw. przerejestrowania. Po dwóch latach kończy się preferencja w składkach społecznych i w systemie ZUS zmienić musi się aż jedna cyfra naszego kodu. Skutkuje to koniecznością złożenia trzech druków, ZWUA, ZUA, DRA. Osobom, które zatrudniają pracowników, dochodzi złożenie ZWUA i ZUA, bo DRA z załącznikami i tak składają.

Działalność rozpoczęłam w październiku 2010 roku, nie z początkiem miesiąca – przez co przedłużyłam o miesiąc czas obowiązywania preferencyjnej stawki na składkę społeczną. Rozpoczynając 1 października 2010, składki pełne musiałabym zapłacić już za październik 2012. Rozpoczynając w okresie 2-31 października 2010 przesunęłam to na listopad – pierwsze składki w nowej wysokości zapłatę w grudniu, za listopad.

Aby formalności stało się zadość, od momentu w którym następuje utrata prawa do preferencji mamy 7 dni kalendarzowych na przerejestrowanie się w ZUSie. U mnie – bo rozpoczęłam w trakcie października 2010 – data utraty prawa do preferencyjnych składek przypada na 1 listopada – od tego dnia liczę pełne składki, i mam 7 dni na zgłoszenie tego faktu. Jestem zarówno swoim własnym płatnikiem składek (u pracowników płatnikami są pracodawcy), jak i osobą ubezpieczoną.

Do 7 listopada muszę złożyć ZUS ZWUA (druk wyrejestrowujący z dotychczasowego stanu oznaczonego kodem 05 70 00), przyczynę wyrejestrowania podajemy 600 (tzn. „inna” – wszystkie pozostałe). Zaraz potem idzie ZUS ZUA, z nowym kodem 05 10 00. Składki społecznej chorobowej nie płacę, więc ZUA wygląda prawie tak samo jak 2 lata wcześniej. Za listopad muszę złożyć ZUS DRA – jak złożę w terminie czyli do 10 grudnia , to do następnej zmiany w składkach wystarczy że co miesiąc będę wpłacała odpowiednie kwoty na konta ZUS. Tyle formalności.

Dotychczas większość albo zjawiała się w oddziałach ZUSu (gdzie Panie/Panowie w okienku pomagali wypełnić) albo wysyłała listem poleconym druki albo zlecała to księgowym. Od czerwca tego roku doszła nam możliwość samodzielnego dokonania operacji online – na zus.pl. Posiadam profil zaufany, więc jak najbardziej zamierzam skorzystać z tej opcji. Zobaczymy jak mi pójdzie :)

4 Responses to Utrata prawa do preferencyjnych składek ZUS
 1. Gosia Odpowiedz

  „Rozpoczynając w okresie 2-31 października 2010 przesunęłam to na listopad ? pierwsze składki w nowej wysokości zapłatę w grudniu, za listopad.”

  Szkoda, że takie informacje nie są powszechne… Ja niestety założyłam działalność 1-ego.

  Kiedyś obiło mi się o uszy, ze jest możliwość przedłożenia składek preferencyjnych. Czy orientuje się może Pani o co chodzi i czy to ewentualnie prawdziwe informacje?

  Pozdrawiam,
  Gosia

 2. Krecik Odpowiedz

  Przedłożenia czy przełożenia?

  Rozpoczęcie w innym dniu niż 1-wszy danego miesiąca można nazwać przełożeniem/przesunięciem składek aż o miesiąc. Ale nie wiem czy o to dokładnie chodzi, potrzebowałabym szczegółów.

 3. cataract eye drops Odpowiedz

  Szczegółowe zasady ustalania wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe (w tym zasady ustalania liczby ubezpieczonych) zawiera poradnik „Ustalanie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe” . Poradnik w formie papierowej dostępny jest w Oddziałach ZUS, które udzielają również pomocy przy ustalaniu wysokości składki.

  • Krecik Odpowiedz

   tylko komu się chce sięgać do pełnej instrukcji jak potrzebuje konkretnej informacji zamiast tysiąca innych…Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


+ jeden = 10

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Przeczytaj poprzedni wpis:
Warszawskie perypetie, czyli przeżyłam egzamin

Wróciłam z Warszawy, gdzie w zeszłym tygodniu pisałam egzamin na doradcę podatkowego. To pierwsza część egzaminu; jeśli go zdałam co...

Zamknij