Wysyłka dokumentów przez zus.pl – jak wprowadzić dokument i go wysłać

Wypełnianie dokumentów na stronie zus.pl

Od kilku miesięcy jest możliwość wprowadzania dokumentów bezpośrednio na stronie zus.pl i wysyłki ich elektronicznie do ZUSu. Bardzo przydatna rzecz, szczególnie dla linuxowców jak ja :) Niestety program Płatnik nie ma wersji na wiele platform, dlatego tym bardziej cieszę się z opcji ePłatnika na zus.pl. Nieco odrzuca mnie kiedy mam włączyć okienka tylko po to, by uzupełnić parę papierków.

Przypomnienie z poprzedniego posta jak włączyć ePłatnika po zalogowaniu się na swoje konto na zus.pl: lewe menu – „Usługi – trzeba wejść w katalog usług elektronicznych. Pierwsze na liście to aktywacja ePłatnika.
Po aktywacji, w górnym menu po prawej jest link na czerwono do ePłatnika (na samej górze).

Lewe menu zmienia nam się na dane z Płatnika. Możemy wybrać z szybkiego górnego menu np. „dodaj dokument” – wówczas wybieramy z listy, dosyć długiej :) albo np. wybrać jeden z kreatorów. W kreatorze lista jest nieco krótsza, bo możemy wybierać zaledwie między zgłoszeniem ubezpieczonego, zmianą danych, korektą danych, wyrejestrowaniem i korektą wyrejestrowania ubezpieczonego. Niewielki pakiecik, ale dla początkujących absolutnie wystarczający.

Po uzupełnieniu dokumentów musimy je zatwierdzić. Sprawdzamy dokument po uzupełnieniu („sprawdź” u góry strony), zapisujemy i musimy zatwierdzić do wysyłki. W tym celu wchodzimy w dokumenty robocze (w lewym menu), na liście mamy uzupełnione i zapisane wcześniej – zaznaczamy checkbox po prawej i na dole strony „zatwierdź„.

Dokumenty teraz są w zakładce „dokumenty zatwierdzone„. Aby je wysłać, postępujemy identycznie – zaznaczamy checkbox po prawej i na dole strony „wyślij„. System poprosi o potwierdzenie wysyłki profilem zaufanym. Odbieramy więc pocztę, wklejamy kod i zatwierdzamy.
Fajny komunikat mówi nam „zestaw dokumentów został wysłany„.

Wysłane dokumenty znajdziemy w zakładce dokumentów wysłanych, skąd można również pobrać Urzędowe Poświadczenie Przedłożenia (strasznie brzmi, nieprawdaż?) i wydrukować.
Całość, z ręcznym uzupełnieniem deklaracji DRA nie zajmuje więcej niż 2 minuty. O Poczto Polska, o kolejki zusowskie, tyś biedne…Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


cztery × 3 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Przeczytaj poprzedni wpis:
Podwójna zaliczka na podatek dochodowy do kosza

Podbijam post ze względu na aktualność tematyki :) Czasem ustawodawcom zdarza się poprawić jakiś wyjątkowo głupi lub bezsensowny przepis. Tak...

Zamknij