Wysyłka dokumentów przez zus.pl – ustawienia dla profilu zaufanego

Czy można wysłać do ZUSu dokumenty elektronicznie, bez podpisu? Wreszcie można! Czy też „znów”? Zakład Ubezpieczeń Społecznych przywrócił możliwość dostarczania dokumentów elektronicznie, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.  Dodał do tego możliwość uzupełnienia online i wglądu w dotychczasową kartotekę.

Dzisiaj opiszę, co trzeba zmienić na swoim koncie w zus.pl by można było wysyłać dokumenty za pomocą profilu zaufanego (czyli za friko, nie licząc czasu i swojego komputera ;) ).
Chociaż nie powiem, by było to łatwe – projektant użyteczności systemu elektronicznego zus.pl zasłużył na kiepską ocenę. Widzę z doświadczenia jednak, że często przy projektowaniu różnych portali nie zatrudnia się ludzi do wymyślenia, jak pewne rzeczy ułożyć tak, by były jak najbardziej oczywiste i funkcjonalne dla nowego i starego użytkownika. System zus.pl nie jest ani przyjazny ani logiczny w użytkowaniu, a komunikaty które czasem się pojawiają nie są w ogóle pomocne. Na pochwałę jednak zasługuje nowe COT na zus.pl. Możemy porozmawiać z żywym człowiekiem, także o obsłudze systemu i uzyskujemy bardzo konkretne informacje. Podoba mi się, chyba jeszcze niejednokrotnie skorzystam z COT i nieco potestuję cierpliwość i wiedzę pracowników go obsługujących.

Zanim cokolwiek będziecie chcieli wysłać, trzeba przeklikać przez aplikację, i to całkiem sporo. Nie wiedzieć czemu, przy rejestracji konta na zus.pl za pomocą profilu zaufanego, nie wszystkie opcje są z nim powiązane domyślnie i trzeba zmienić ustawienia na profil zaufany oraz aktywować ePłatnika.

Ok, załóżmy, że mamy już konto założone i logujemy się przez profil zaufany.

Jak ustawić na zus.pl by wysyłać dokumenty podpisane profilem zaufanym?
1. Logujemy się do systemu za pomocą profilu na stronie zus.pl
2. W lewym dolnym rogu mamy „Ustawienia konfiguracja profilu”, a tam „Dane profilu”.
Dla osób, które zalogowały się za pomocą profilu zaufanego, będzie po prawej wyświetlona informacja: „Twój profil jest powiązany z kontem ….”. Tak jest dobrze.
Jeśli jednak nie jest (bo np. logowaliśmy się w inny sposób), trzeba wybrać „Dodaj powiązanie z ePUAP”.

3. Następnie, nadal w menu „Ustawienia konfiguracji profilu” nieco niżej mamy „Ustawienia konta„.
Sposób wysyłania dokumentów – naturalnie elektronicznie ;)
Sposób podpisywania dokumentów w aplikacji ePłatnik – zaznaczyć Podpis profilem zaufanym ePuap.
Następnie „zapisz” w prawym rogu.

4. Niektóre osoby mogły nie włączyć ePłatnika na początku, to jeszcze jak go włączyć: lewe menu znów – „Usługi” – trzeba wejść w katalog usług elektronicznych. Pierwsze na liście to aktywacja ePłatnika.
Po zapisaniu zmian, aby zadziałały musimy się wylogować i zalogować ponownie. Komunikat po zatwierdzeniu w/w nam o tym także przypomni, więc nie pominiemy ostatniego kroku.

I tyle. Koniec konfiguracji.
Zanim jednak znalazłam co trzeba, nie dosyć że przeszłam przez kawałek portalu, to jeszcze męczyłam panie na COT :D

W kolejnej części: wypełnianie dokumentów na stronie zus.pl i wysyłka dokumentów na stronie zus.pl

11 Responses to Wysyłka dokumentów przez zus.pl – ustawienia dla profilu zaufanego
 1. Magda Odpowiedz

  Dlaczego w usługach elektronicznych nie mam funkcji „aktywacja e-płatnika”?? Nie mogę nigdzie aktywować e-płatnika… Dlaczego ??

 2. kgodlewski Odpowiedz

  Powinna być opcja jeśli osoba rejestrowała konto jako przedsiębiorca posługując się profilem zaufanym albo podpisem elektronicznym. O obsługę systemu na stronie zus.pl można zapytać w COT albo na czacie na głównej stronie zus.pl

 3. Radek Odpowiedz

  Jest dodatkowe menu pod „Usługi” nazywające się dokładnie ?aktywacja e-płatnika?.

 4. D.Sikorska Odpowiedz

  Wielkie dzięki za przeprowadzenie przez aktywację e-płatnika, nikt nie opisał tego tak dobrze jak Pan :-)))

 5. zeair Odpowiedz

  Wielkie dzięki! Już myślałem że będę musiał płacić haracz za szafir.

 6. FacetNaGodziny.eu Odpowiedz

  Dzięki wielkie. Nigdzie nie potrafiłem znaleźć jak wysyłać dokumenty ePłatnikiem podpisując przez ePUAP a nie podpis kwalifikowany. Dzięki Tobie wreszcie wszystko działa poprawnie!

 7. Paweł Odpowiedz

  Dzięki :) Już rozkładałem ręce.

 8. Leon Odpowiedz

  A co jeśli zarejestrowałem się jako osoba fizyczna, ale teraz mam firmę? Nie mogę aktywować ePłatnika i moja firma nie jest nigdzie widoczna z PUE (założyłem ją wczoraj, może to kwestia czasu?)

  • Krecik Odpowiedz

   Napisz przez portal do ZUSu, to sprawę przyspieszy ;)
   Generalnie jednak nie liczyłabym na to, że zgłoszenie zua albo zza przy rozpoczęciu działalności wyślesz przez zus.pl..

 9. focus Odpowiedz

  Świetna instrukcja, bardzo mi pomogła, dziękuję!

 10. DZIĘKI Odpowiedz

  DZIĘKI ZA INSTRUKCJE WSZYSTKO DZIAŁA !!!! ZATRUDNIJ SIĘ W ZUSIE BO ONI NIE UMIEJĄ NAPISAĆ INSTRUKCJI DLA SYSTEMU KTÓRY KOSZTOWAŁ MILIONYDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


1 + = osiem

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zmiana

Czytelnicy chyba już zdążyli się przyzwyczaić do ciągłych zmian na stronie. Dzisiaj kolejna. Niestety poprzedni szablon, mimo iż wizualnie bardzo...

Zamknij